Ojczysty – dodaj do ulubionych!

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

21 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO i włączyliśmy się do udziału w Internetowym Projekcie E-Twinning, którego celem było podkreślenie bogactwa, różnorodności i piękna języka ojczystego, rozwój umiejętności pracy w grupie, doskonalenie techniki czytania oraz nawiązywanie współpracy z nauczycielami innych szkół.

W tym dniu, w naszej szkole, zorganizowaliśmy szereg działań mających na celu promowanie dbałości o język ojczysty.
Przygotowane zostało stanowisko, na którym można było zmierzyć się z łamańcami językowymi, dokończyć znane przysłowia oraz dokonać poprawy źle odmienionych wyrazów.
Kolejnym działaniem było zapisywanie słów, które należy ocalić od zapomnienia oraz tych, które należy wyeliminować z języka polskiego.

Na lekcjach języka polskiego gimnazjaliści pracowali w grupach - uczyli się od siebie oraz nawzajem wspierali poprzez wspólne działania. Przedstawiali za pomocą pantomimy wybrane przysłowia, czytali łamańce językowe oraz wykonywali plakaty ,,Mów do mnie ładnie”.

Wyświetlony został krótki film, który dostarczył wiedzy na temat popełnianych błędów.

Wzięliśmy również udział w Internetowym Projekcie i czekamy na kolejną ODZNAKĘ JAKOŚCI eTwinning.

Ciekawostka - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony został w czasie 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17 listopada 1999 roku. Święto upamiętnia wydarzenia w mieście Dhace (obecnie stolica Bangladeszu), gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu zginęło podczas pokojowej demonstracji. Domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu jednego z dwóch języków urzędowych w Bengalu Wschodnim, należącym wówczas do Pakistanu.

Pamiętaj!

Ojczysty – DODAJ DO ULUBIONYCH!

STOP WULGARYZMOM – mów czystą polszczyzną!

Wanda Rutko