Podsumowanie realizacji pierwszej części projektu współfinansowanego z Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Silesia

MIĘDZYNARODOWY JARMARK „Tradycje ze smakiem”!

W sobotę, 18 listopada, odbył się w naszej szkole jarmark pt. „Jesienne specjały”. Stanowił on podsumowanie realizacji pierwszej części projektu „Tradycje ze smakiem” współfinansowanego z Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Silesia. Impreza była dedykowana dla całej społeczności szkolnej i lokalnej a także dla rodzin uczniów czeskiej szkoły partnerskiej z Velkich Hostic.

Swoją obecnością zaszczycili nas goście specjalni: Wójt Gminy Nędza – Anna Iskała, Edyta Szajt – Specjalista ds. Oświaty i Sportu, przedstawiciel Delegatury w Rybniku – Jan Goldman, pani dyrektor Základní školy Velké Hoštice - Renata Pospiechová.

W czasie spotkania wszyscy, którzy nas odwiedzili, mieli okazję degustować tradycyjne, śląskie jesienne specjały, np. kompot z dyni, powidła, ogórki kiszone, kapustę kiszoną, buraczki. Gości częstowaliśmy również kawą i śląskim kołaczem, który upieczony został przez naszych uczniów z niemałą pomocą pań ze Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych i ich Rodzin, częstowaliśmy też bigosem, swojskim chlebem oraz pysznymi zupami z grzybów i dyni.

Impreza został wzbogacona występami artystycznymi grupy teatralnej pani Kornelii Czogalik, która w kilku scenkach przedstawiła m.in. „kulinarne” fragmenty Pana Tadeusza. Dziękujemy również wychowankom z gminnego Centrum Kultury w Nędzy
 za przepiękny pokaz artystyczny. Uczniowie z czeskiej szkoły umilili czas krótkim koncertem gry na skrzypcach i fletach. Należy jeszcze wspomnieć o tańcu ludowym Klary i Beniamina.

Wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie serdecznie dziękujemy. Cieszymy się, że mamy  mały wkład w integrację lokalną jak i międzynarodową dzięki uczestnictwu rodziców i innych członków rodzin uczniów z Czech. Nasi podopieczni, podobnie jak ich przyjaciele z Czech, którzy brali aktywny udział w przygotowaniu tego wydarzenia, byli bardzo zadowoleni i usatysfakcjonowani tym, że ich praca została doceniona.

Należy jeszcze dodać, że w czasie jarmarku absolwentka naszej szkoły - Karolina Knura zorganizowała zbiórkę pieniędzy na leczenie koleżanki z klasy, do której obecnie uczęszcza. Dzięki hojności naszych gości uzbieraliśmy kwotę 520 zł + 70 koron czeskich. Pieniądze te, jako wsparcie leczenia młodej dziewczyny, przekazaliśmy fundacji Pomagam.pl

BARDZO DZIĘKUJEMY!

A jak się bawiliśmy, zobaczcie na zdjęciach!