Tydzień Edukacji Globalnej

GLOBALNI ODKRYWCY

W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej uczniowie klasy 5a na zajęciach języka angielskiego odkrywali tajniki funkcjonowania współczesnego świata, w którym wszyscy, bez względu na to, z jakiego kraju pochodzą, zależą od siebie nawzajem.

Na pierwszych zajęciach uczniowie dowiedzieli się, czym są Globalne Południe i Globalna Północ. Wspólnie szukali podobieństw i różnic w swoim życiu i w życiu ludzi mieszkających w Afryce. Dzięki temu uczniowie dowiedzieli się, że pomimo tego, że życie w krajach borykających się z biedą jest bardzo trudne, to wielu rzeczy moglibyśmy się od ich mieszkańców nauczyć. W końcu to im zawdzięczamy wiele osiągnięć, bez których dziś nie wyobrażamy sobie życia.

Czy na świecie rzeczywiście jest za mało jedzenia, żeby wykarmić wszystkich? Nad odpowiedzią na to pytanie uczniowie zastanawiali się podczas kolejnych zajęć. Odkryli również, z jakich krajów pochodzą niektóre z ich ulubionych produktów, ile kilometrów muszą pokonać, by wylądowały one na ich stołach i jakie zagrożenia dla środowiska z tego wynikają.

Konwencja o Prawach Dziecka gwarantuje każdemu dziecku prawo do nauki, wypoczynku i zabawy. Niestety nie we wszystkich krajach prawa te są przestrzegane, o czym przekonali się uczniowie, oglądając reportaż ukazujący życie dzieci w Bangladeszu. Była to doskonała okazja do dyskusji na temat praw dziecka oraz sposobów pomagania dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.

O tym, że należy oszczędzać wodę, wiedzą nawet małe dzieci. Oszczędzając wodę we własnych domach, chronimy nie tylko zasoby wody w naszym kraju, ale również wpływamy na sytuację środowiska na całym świecie. Podczas lekcji uczniowie szacowali, ile wody zużywa średnio każdy Polak dziennie i wspólnie tworzyli kodeks obchodzenia się z wodą.      Każdy z nas może wpływać na to, jak wygląda i funkcjonuje współczesny świat i o tym należy pamiętać.

Efektem końcowym cyklu zajęć były prace plastyczne wykonane przez uczniów.

Aneta Kucyniak

Zobacz zdjęcia: