Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Starość (nie) radość

Koledzy, telefon, komputer, wygłupy i zabawy… Czy młodzi ludzie myślą już o starości? Jak wyobrażają sobie swoje życie za kilkadziesiąt lat? Co czują, gdy widzą obok siebie starszą osobę? Na te i na inne pytania próbowali odpowiedzieć sobie uczniowie szkoły podstawowej podczas październikowych obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Starszych.

25 października piątoklasiści oraz uczniowie klasy IVa mieli możliwość spotkania się z panią Eleonorą Czekałą, naszą wieloletnią nauczycielką języka polskiego i równocześnie aktywnie działającą seniorką w naszym lokalnym środowisku, która przybliżyła dzieciom świat osób starszych. Ponadto nasi wychowankowie  mogli zobaczyć krótką inscenizację wiersza T. Różewicza pt.:”Przepaść” w wykonaniu klasy Va oraz obejrzeć wzruszający film na temat starości.

Spotkanie przebiegło w miłej i spokojnej atmosferze.

Uczniowie aktywnie i mądrze włączali się w rozmowę o osobach w sędziwym wieku, wypowiadali swoje opinie i zadawali ciekawe pytania naszemu gościowi.

Na zakończenie przeprowadzono krótki quiz, który polegał na pisemnym dokończeniu zdań przez osoby starsze i przez wybrane dzieci. Ostatnie zdanie brzmiało: „Najważniejszą rzeczą dla mnie jest….”.Okazało się, że zarówno dorośli jak i uczniowie dokończyli to zdanie tak samo: miłość
i rodzina.

Pamiętajmy, że starość jest czymś naturalnym i trzeba ją zaakceptować. Bądźmy wrażliwymi i pełnymi empatii ludźmi!

Iwona Tomiczek

Zobacz zdjęcia: