ŚWIĘTO EDUKACJI AD 2017

ŚWIĘTO KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

Święto Komisji Edukacji Narodowej przypadło w tym roku w sobotę, więc postanowiliśmy uczcić je dwa dni później, w poniedziałek, 16 października. Na czwartej lekcji cała szkolna społeczność zgromadziła się w sali gimnastycznej, by wysłuchać krótkiego przemówienia pani dyrektor i wziąć udział w corocznym wręczaniu nagród dyrektora zasłużonym pracownikom szkoły.

Potem uczniowie przedstawili krótką scenkę, która w rymowany i łatwy do przyswojenia sposób ujmowała najważniejsze reformy wprowadzone przez Komisję Edukacji zaraz po jej powstaniu, czyli w roku 1773 (było to, bądź co bądź, pierwsze w Europie Ministerstwo Oświaty i nazywało się pięknie: Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca).

Zadbano też o interaktywność – dwie grupy, jedna złożona z pedagogów, druga z uczniów, odpowiadała na pytania, które pozwoliły odkryć, co w szkole widzą oni podobnie, a co zupełnie różnie, a także w jakim stopniu uczniowie i nauczyciele znają się nawzajem.

Miłą niespodziankę sprawiły pedagogom klasy trzecie gimnazjum, które nie dość, że już piątek zorganizowały kawowy poczęstunek w pokoju nauczycielskim, to jeszcze w trakcie poniedziałkowej akademii zaprezentowały zabawny film własnej produkcji z serdecznymi życzeniami jako zwieńczeniem. Tak więc wdzięczność i serdeczność jako najlepsze paliwo na nowy rok szkolny.

Oby starczyło go do wakacji!

Kornelia Czogalik