RAZEM DLA CHEMII

Projekt „Razem dla chemii” zakończony!

W ubiegłym roku szkolnym, uczniowie ze szkoły w Velkich Hosticach, pod kierownictwem ich nauczycielki - Petry Komarkowej, zaprosili swoich rówieśników z naszego (jeszcze) gimnazjum w Nędzy do udziału w projekcie „Razem dla chemii”.

W okresie od stycznia do czerwca tego roku mieliśmy przyjemność bezpłatnie uczestniczyć w wycieczkach zorganizowanych przez szkołę czeską, podczas których uczniowie zapoznawali się szerzej z chemią i jej praktycznym zastosowaniem.

Młodzież wspólnie przećwiczyła szereg doświadczeń chemicznych, które później prezentowała przed ich młodszymi kolegami z klas pierwszych.

Wyruszyliśmy także na wycieczkę do fabryki Kofola, gdzie poznaliśmy rąbek tajemnicy produkcji słynnego czeskiego napoju. Na kolejnym wyjeździe zobaczyliśmy proces technologiczny produkcji ciastek w fabryce Marlenka w miejscowości Frydek-Mistek, gdzie rozkoszowaliśmy się smakami tamtejszych słodkich wyrobów.

Innym razem zwiedziliśmy dawne piece hutnicze w Ostrawie oraz byliśmy w College’u, gdzie pod kierunkiem nauczycieli akademickich własnoręcznie przygotowaliśmy kremy.

W czerwcu uczestniczyliśmy w dwóch imprezach. Pierwsza z nich odbyła się w Śląsko-Ostrawskim zamku pt: „Chemia na zamku”, gdzie studenci prezentowali szereg doświadczeń chemicznych. Kolejne spotkanie zorganizowali nasi gospodarze w ich szkole w Velkich Hosticach, gdzie nasi uczniowie wraz z rodzicami wzięli udział w pokazach eksperymentów chemicznych, a następnie wspólnie zobaczyli filmy i zdjęcia podsumowujące całe sześć miesięcy spędzonych razem z rówieśnikami z Czech.

Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, a uzyskane środki zostały wykorzystane na zakup sprzętu laboratoryjnego dla szkoły czeskiej oraz  transport i poczęstunek dla wszystkich uczestników projektu.

Dziękujemy!

B. Zapłata