DIONIZJE 2017

W GIMNAZJUM WIOSNA ZACZYNA SIĘ TEATREM

21 marca nasze gimnazjum po raz kolejny przywitało wiosnę swoim tradycyjnym zwyczajem, czyli teatralnie. Tym razem tematem zadanym na Dionizje była dowolna, klasyczna baśń. Klasyczna, czyli ze zbioru braci Grimmów, Ch. Perraulta albo H.Ch. Andersena. Potraktować można było ją dowolnie, tak więc wszelkie trawestacje były dozwolone.

Pomysłów, jak zwykle, uczniom nie brakowało – były "Czerwony Kapturek" oraz "Wilk i koziczki" po śląsku, był "Kopciuszek" na kabaretowo. Była też piękna, filozoficzna "Królowa Sniegu". Wszystkie klasy podeszły do zadania bardzo odpowiedzialnie i z wielkim zaangażowaniem, niekiedy nawet całej klasowej społeczności, obsadzonej choćby w rolach bałwanków czy kostek lodu.

Jury złożone z nauczycieli i uczniów oceniało jakość przekazu tekstu, walory gry aktorskiej, rekwizyty oraz szczególne pomysły realizatorskie. Noty przyznawane przez uczniów w rolach jurorów były przy tym wyraźnie ostrzejsze, co zresztą zauważono nie po raz pierwszy. A niby nauczyciele są tacy niemilosierni.

Laury zwycięzców przypadły klasie IIIa, która bardzo starannie i całkowicie samodzielnie (konsultacje z nauczycielem były regulaminowo dozwolone) przygotowała zgrabną inscenizację "Wilka i koźlątek". Udział wzięła w niej wiekszość klasy, a rekwizyty oraz niespodziewanie ujawione talenty aktorskie co niektórych zachwyciły wszystkich. Jury przyznało też kilka wyróżnień indywidualnych za konkretne role.

Zwycięska klasa pojedzie w nagrodę do teatru, jeśli tylko uda się znaleźć odpowiedni spetakl, co przy dzisiejszych trendach repertuarowych nie jest oczywiste.

Słowem – jak już od lat przy tej okazji – kilka godzin dobrej i kulturalnej a przy tym aktywnej i rozwijającej zabawy. Nawet uczniowie, zwykle pod tym względem wymagający, orzekli, że dzień był udany i wcale nie żałują straconej okazji do pospolitych wagarów, z którymi zwykle kojarzony bywa pierwszy wiosenny dzień.

Kornelia Czogalik

Zobacz zdjęcia: