UCZYMY KAŻDEGO JĘZYKA NIEMIECKIEGO

TYDZIEŃ Z JĘZYKIEM NIEMIECKIM MNIEJSZOŚCI NARODOWEJ

W naszej szkole organizowany jest w tym tygodniu (20.03 – 24.03) tydzień z językiem niemieckim mniejszości narodowej dla szkoły podstawowej.

W poniedziałek uczniowie z klas IV-VI zaprezentują nam znane osoby z krajów niemieckojęzycznych: Ich bin ein Doppelgänger. Jestem sobowtórem.

Mamy nadzieję, że już przygotowania dostarczą wszystkim wielu niezapomnianych chwil i emocji.

Wtorek to dzień z piosenką niemieckojęzyczną. Na sali gimnastycznej zaprezentują się wszystkie klasy ze swoją ulubioną piosenką.

Dodatkowo zaśpiewają nam uczniowie, którzy startowali w różnych konkursach piosenki zdobywając nieraz wysokie miejsca.

Będziemy zatem witać wiosnę śpiewająco! Po wspólnym spotkaniu uczniowie będą uczestniczyć w różnych ciekawych zajęciach przygotowanych przez Samorząd szkoły podstawowej.

Środa należy do naszych maluszków – Märchentag – Dzień z baśniami braci Grimm. Wszystkie chętne dzieci mogą przebrać się za wybranego bohatera bajki i zaprezentować się podczas wspólnego spotkania na auli. Może będzie jeszcze dodatkowo bajka? Kto wie…

W środę będziemy gościć w naszej szkole na specjalnie przygotowanych zajęciach uczniów wraz z rodzicami klas trzecich ze szkół w Babicach, Zawadzie Książęcej i Górkach Śląskich.

Podczas zajęć chcemy pokazać, że nauka niemieckiego w naszej szkole jest ciekawą przygodą.

Rodziców zaprosimy dodatkowo na specjalne spotkanie z panią Julianną Klick z Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, która opowie o bogactwie kulturowym naszego terenu oraz o tym, że warto uczyć się języka niemieckiego.

Pani Klick poprowadzi również w środę warsztaty dla naszych uczniów z klas piątych.

W czwartek przybliżymy młodszym dzieciom tradycje wielkanocne. Uczniowie z klas II i III wykonają samodzielnie koszyczki, żeby później móc szukać jajek na obejściu szkolnym – zgodnie z tradycją Ostereiersuche.

Piątek będzie czasem podsumowań – chcemy nagrodzić klasy za zaangażowanie i aktywność podczas wspólnych spotkań. Przez cały tydzień można zdobywać punkty. Przygotowane zostało specjalne miejsce, aby na bieżąco śledzić ranking klas. Szczególnie chcemy nagrodzić uczniów, którzy wzięli udział w konkursie „Mein Comicstrip”. Każda klasa kilka tygodni temu otrzymała informację na jaki temat należy wykonać komiks w języku niemieckim.

Rodzice będą mogli podpatrzeć postępy swoich dzieci podczas zajęć otwartych z języka niemieckiego mniejszości narodowej, na które serdecznie zapraszamy. Odbywać się będą one wg harmonogramu przekazanego przez nauczycieli.

Nasi przyszli pierwszoklasiści pokazali swoje nabyte umiejętności podczas zajęć otwartych w przedszkolu, gdzie również nauczany jest język niemiecki. Dzieci pokazały, że podczas krótkich, ale regularnych spotkań mogły się nauczyć wielu nowych słów i zwrotów.

Mamy nadzieję, że spędzimy wspaniały tydzień, który pokaże naszym uczniom, że nauka języka niemieckiego nie musi być wcale nudna.

Chcemy również zachęcić do dalszego odkrywania swoich umiejętności i nabywania wiedzy podczas zajęć języka niemieckiego mniejszości narodowej.

Nauczyciele języka niemieckiego