DZIEŃ TOLERANCJI dla osób z niepełnosprawnością

„Nie ma kaleki – jest człowiek”

27 lutego w naszej szkole odbył się Dzień Tolerancji dla osób z niepełnosprawnością. Warsztaty zorganizowały panie Anita Grycman i Izabela Pielczyk, a pomagali im uczniowie klas IV – VI:  Paulina Hiltawska, Hanna Kołakowska, Beniamin Śliwa, Dominika Grycman, Paulina Szenk, Wiktoria Wałach, Małgorzata Jezusek, Wiktoria Gatnar, Aleksandra Siruga i Klaudia Durczok.

Podczas warsztatów uczniowie mogli wczuć się w rolę osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności:

• za pomocą rękawic można było poczuć się jak osoby z niedowładem rąk  i  przekonać się jak czasochłonne stają się wtedy czynności, takie jak zapinanie guzików, liczenie pieniędzy, układanie puzzli, otwieranie książki na konkretnej stronie, pisanie, korzystanie z telefonu, czy wiązanie sznurowadeł;
  • słuchawki przemysłowe i maski na twarz wykorzystano, by pokazać, co czują osoby głuche, gdy próbują przekazać lub zrozumieć informacje;
  • do zobrazowania sytuacji osób niewidomych posłużyły chusty. Uczniowie z zasłoniętymi oczami próbowali przyszyć guzik, nawlec sznurowadła lub przejść po sali. Chętni mogli także spróbować napisać swoje imię na specjalnej matrycy wykorzystywanej do nauki alfabetu Braila;
  • niepełnosprawności ruchowej można było doświadczyć pokonując tor przeszkód na wózku inwalidzkim lub stojąc na jednej nodze i wieszając pranie;
  • w celu pokazania, że często osoby niepełnosprawne są wytykane palcami lub wyśmiewane, przygotowano dla uczniów specjalne narzuty, w których mogli na własnej skórze doświadczyć uczucia wyobcowania.

Najważniejszym elementem Dnia Tolerancji była wizyta uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących z Raciborza.

Czwartoklasiści uczestniczyli wspólnie z naszymi gośćmi w warsztatach, natomiast na sali gimnastycznej miał miejsce występ bębniarzy przygotowanych przez panią Marzenę Kurakiewicz.

Uczniowie głusi lub z niedosłuchem zagrali wspaniale, rytmicznie na bębnach, a ich występ był prawdziwym zaskoczeniem. Następnie dziewczyny z Ośrodka „zaśpiewały” piosenkę w języku migowym. Mogliśmy także nauczyć się „migać” kilka słów.

Odwiedziny były wyjątkowe, nasi uczniowie dostrzegli w swoich niepełnosprawnych rówieśnikach nie tylko pełnosprawnych ludzi, ale także osoby z ogromną pasją, determinacją i chęcią do życia.

Dzień Tolerancji dla osób z niepełnosprawnością był bardzo udany. Reakcje uczestników i ich zaangażowanie świadczą o potrzebie organizowania takich akcji i pozwalają, choć przez krótką chwilę, zastanowić się nad trudnościami, z którymi borykają się osoby z niepełnosprawnością.

Organizatorzy dziękują wszystkim za udział i każdą udzieloną pomoc.

I. Pielczyk,

A. Grycman