Program mPotęga dofinansowany z Funduszy mBanku

PAŹDZIERNIKOWE ZAJĘCIA PROJEKTU BawiMat

Projekt "BawiMat – rozrywkowy świat matematyki" to zestaw trzech metod i narzędzi pracy z uczniem mający na celu przede wszystkim poprawienie wizerunku najtrudniejszego przedmiotu w szkole oraz rozbudzenie wśród uczniów zainteresowań matematycznych i wiary we własne możliwości intelektualne.

Cały projekt podzielony został na 3 moduły, z których dotychczas zrealizowaliśmy dwa.

Pierwsza część projektu to ukazanie młodzieży matematykę ukrytą w grach planszowych i logicznych łamigłówkach. W ramach projektu na lekcjach matematyki oraz kółkach przedmiotowych nauczyciele korzystają z zakupionych gier planszowych (Digit, Pizza XXL, Kasa Matematyczna, Mały Książę Droga do Gwiazd, Byli Sobie Wynalazcy, Łowcy Bakterii). W październiku uruchomiliśmy w naszej szkole "Weekendową wypożyczalnię gier planszowych", aby zachęcić uczniów i ich rodziców do wspólnego spędzania wolnego czasu przy grach planszowych i logicznych.

Druga część, a zarazem główny cel projektu, to stworzenie i opracowanie autorskiej gry matematycznej o nazwie BawiMat. Gra składa się z 32 dwustronnych kart z zadaniami, mazaka suchościeralnego i ściereczki. Gra zawiera łącznie 64 zadania matematyczne w 3 wersjach wiekowych. Forma gry ma na celu wyeliminowanie zniechęcenie uczniów do próby rozwiązywania zadań jakie często obserwujemy w trakcie lekcji, gdyż uczeń w każdej chwili może błędne rozwiązanie wygumować i spróbować rozwiązać je ponownie. Opracowaniem zadań do gry zajęła się grupa projektowa oraz ogłoszony został konkurs na najlepsze zadanie do gry BawiMat, by włączyć do pracy również rodziców. Uczniowie wraz z rodzicami oprócz ułożenia treści zadania matematycznego musieli opracować wstępny projekt graficzny tego zadania. Wszystkie zadania zostały skompletowane i przekazane do profesjonalnej obróbki graficznej.

Małgorzata Mielnik

Zdjęcia z projektu