Machina pomysłowości dalej w ruchu

W piątek 17.02.2011 roku odbył się w naszej szkole już III Festiwal Nauki w ramach programu „Aktywny w szkole – aktywny w życiu”. Tematem przewodnim Festiwalu była Woda w życiu, gospodarce i działalności człowieka.

Na specjalne spotkanie z nauką zaproszeni zostali przedstawiciele władz lokalnych, Rady Rodziców, media oraz uczniowie naszego gimnazjum i Gimnazjum w Rudach. W programie imprezy zaprezentowano m. in. wyniki badań wody z rzeki Suminy, szkolnego akwarium oraz tzw. „kranówy”, które przeprowadzone zostały w laboratorium Politechniki Śląskiej w Rybniku. Omówiono proces produkcji energii elektrycznej w elektrowniach wodnych, a także wykorzystanie wody w życiu codziennym.

Jednym z punktów Festiwalu był konkurs, w czasie którego uczniowie mieli możliwość popisania się wiedzą na temat wody w biologii, geografii, fizyce, chemii i … literaturze. Konkurencja była wielka, a zwycięzcą konkursu został uczeń klasy drugiej Gimnazjum z Rud – Roman Kluger.

Przygotowaliśmy również wystawę zdjęć pt. Woda uchwycona w kadrze. Zdjęcia wykonane zostały przez uczniów naszej szkoły, członków kółka fotograficznego.

Niezwykłym wydarzeniem było również przybycie na nasz Festiwal, w charakterze prelegenta, pana doktora Andrzeja Kędziorskiego, pracownika Uniwersytetu Śląskiego Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska. Pan doktor w interaktywnym wykładzie przybliżył uczniom problematykę sposobu poznawania świata za pomocą zmysłów i konsekwencji, jakie z tego wynikają.

Grupa uczniów z sekcji informatycznej zaprezentowała możliwości robota Mindstorms 2.0 złożonego z klocków Lego i zaprogramowanego za pomocą komputera.

Był to już ostatni festiwal realizowany przez naszą szkołę w ramach unijnego programu Aktywny w szkole, aktywny w życiu. Po cichutku jednak myślimy, że nie ostatni w naszej szkole. Rozpędziliśmy tę machinę pomysłowości, więc teraz musimy tylko zadbać, żeby się nie zatrzymała!

B. Oleszowska