Matematyka niestandardowo

"BAWIMAT" - PROJEKT MATEMATYCZNY FINANSOWANY PRZEZ FUNDACJĘ MBANKU

19 września odbyły się pierwsze zajęcia z projektu "BawiMat"-rozrywkowy świat matematyki, który otrzymał dofinansowanie w ramach III edycji Programu mPotęga. Przez następne 4 miesiące uczniowie SP będą mieli szansę poznawać matematykę w niestandardowej, atrakcyjnej formie.

Projekt "BawiMat – rozrywkowy świat matematyki" to zestaw trzech metod i narzędzi pracy z uczniem mający na celu przede wszystkim poprawienie wizerunku najtrudniejszego przedmiotu w szkole oraz rozbudzenie wśród uczniów zainteresowań matematycznych i wiary we własne możliwości intelektualne. Cały projekt podzielony zostanie na 3 moduły. W pierwszym miesiącu pracy ukażemy uczniom matematykę ukrytą w grach planszowych, logicznych łamigłówkach oraz budowlach przestrzennych. W październiku uruchomiona zostanie "Weekendowa wypożyczalnia gier planszowych". Kolejny miesiąc pracy będzie nastawiony na realizację głównego celu projektu – stworzenie i opracowanie autorskiej gry matematycznej o nazwie „BawiMat”. Gra będzie składać się z 32 dwustronnych kart z zadaniami, mazaka suchościeralnego i ściereczki. Gra będzie zawierała łącznie 64 zadania matematyczne w 3 wersjach wiekowych. Forma gry wyeliminuje zniechęcenie uczniów do próby rozwiązywania zadań jakie często obserwujemy w trakcie lekcji, gdyż uczeń w każdej chwili będzie mógł błędne rozwiązanie wygumować i spróbować rozwiązać ponownie. Zadania do gry będą opracowywać nauczyciele wraz z uczniami na zajęciach projektowych. Ponadto zostanie zorganizowany konkurs na najlepsze zadanie do gry, by włączyć do pracy również rodziców. Uczniowie wraz z rodzicami oprócz ułożenia treści zadania matematycznego będą musieli opracować wstępny projekt graficzny do tego zadania. W trakcie ostatniego miesiąca trwania projektu, w czasie składu graficznego i druku gry BawiMat, uczniowie na zajęciach projektowych stworzą interaktywną bazę zadań matematycznychwykorzystując darmową platformę learningapps.org.

Małgorzata Mielnik