Mikołajki Gimnazjalne

ROBOTYKA, TEATRALIA I ORIGAMI

Dnia 4 grudnia 2015 roku w naszym gimnazjum odbyły się Mikołajki. Był to wyjątkowy dzień nie tylko dlatego, że odwiedził nas Mikołaj.

Całe gimnazjum zostało podzielone na 6 grup i zamiast tradycyjnych lekcji uczniowie brali udział w trzech warsztatach trwających po 90 min. W warsztatach uczniowie brali udział z przyjemnością i świetnie się bawili. Uczniowie mieli możliwość po raz pierwszy w życiu wziąć udział w warsztatach z robotyki, stworzyć przepiękne ozdoby świąteczne z origami oraz samodzielnie stworzyć scenki teatralne o tematyce świątecznej.

Na zajęciach z robotyki prowadzonych przez instruktorów z firmy „Roboty i Spółka” uczniowie w parach konstruowali roboty z klocków Lego Mindstorms. Klocki te umożliwiają budowę robotów i swobodne sterowanie gotowymi formami poprzez odpowiednie oprogramowanie, a także komunikację dzięki Bluetooth i Wi-Fi. To także świetny sposób na rozwijanie kreatywności i samodzielnego myślenia opartego na wiedzy oraz metodzie prób i błędów. Wiedza teoretyczna jest bardzo istotna, ale równie ważna jest praktyczna umiejętność wykorzystania zdobytych wiadomości. Zabawa robotyką okazała się niesamowitą zabawą. Największe emocje pojawiły się w momencie, gdy okazało się, że po większych lub mniejszych trudach, ich roboty zaczęły się poruszać, świecić i reagować na postawione im na drodze przeszkody. Uczniowie na koniec warsztatów zorganizowali pokaz swoich robot i zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia.

Część nazwana teatraliami mikołajowymi zaczęła się od spotkania z patronem imprezy – św. Mikołajem. Pan Radosław Niklewicz w biskupim stroju poruszył z młodzieżą ważne kwestie związane z dobrem i złem a także, zgodnie z tradycją, odpytał z pacierza i katechizmu. Oczywiście, były też słodkości dla każdego ucznia, o które zadbał samorząd szkolny.

Po pożegnaniu Mikołaja młodzież zajęła się twórczością teatralną, tworząc w grupach scenki o tematyce świątecznej. Dodatkowym utrudnieniem, czy też - jak kto woli – pomocą, była lista wyrazów, które musiały znaleźć się w każdej scence, przy czym lista została skompletowana przez samych uczestników zajęć.

Warsztaty po raz kolejny potwierdziły, że młodzież i teatr bardzo dobrze do siebie pasują. Scenki – napisane i zagrane przez uczniów pełne były ciekawych obserwacji z życia.

Nikt nie wywinął się od pracy i wszyscy dobrze i – co najważniejsze – pożytecznie się bawili.

Mikołaj obdarował też dyrekcję słoiczkami miodu na osłodę w pokonywaniu przeciwności losu.

Warsztaty prowadziły: Kornelia Czogalik, Joanna Galas oraz Edyta Pala.

Małgorzata Mielnik