Tydzień Edukacji Globalnej

KLASA IB GIMNAZJUM POZNAJE TEMATY GLOBALNE

Od 16 do 20 listopada obchodzono Tydzień Edukacji Globalnej. Z tej okazji w naszej szkole odbył się cykl zajęć, których celem było przybliżenie uczniom idei edukacji globalnej. Uczestnikami warsztatów była klasa I b gimnazjum, a przygotowała je pani Izabela Pielczyk.

Edukacja globalna tłumaczy jak funkcjonuje współczesny, zglobalizowany świat. Wyjaśnia zjawiska i współzależności, które łączą ludzi i miejsca z różnych regionów świata i przygotowuje uczniów do stawiania czoła wyzwaniom dotyczącym całej ludzkości.

Po zapoznaniu się z podstawowymi załóżeniami kształcenia globalnego uczniowie poznali historię Malali Yousafzai, która walczyła w Pakistanie o prawo dziewcząt do nauki. W 2014 r. została najmłodszą laureatką Pokojowej Nagrody Nobla. Jej historia bardzo poruszyła uczniów.

Zakończeniem warsztatów była wielka gra „Trudna droga do szkoły”. Podczas gry uczniowie zamienili się w afrykańskie dzieci, które podczas swej wędrówki do szkoły napotkały na wiele problemów. „Problemami” były zadania z języka angielskiego lub z edukacji globalnej.

Zajęcia były bardzo interesujace i pomogły uczniom zrozumieć współzależności otaczającego ich świata oraz docenić własna sytuację.

Iza Pielczyk

Zobacz zdjęcia: