13. dnia każdego miesiąca

DZIEŃ  DOBREGO  SŁOWA

Po raz drugi już uczniowie zarówno szkoły podstawowej, jak i gimnazjum obchodzili Dzień Dobrego Słowa (tytuł ten dotyczy 13. dnia każdego miesiąca). Poprzedni przygotowali uczniowie gimnazjalnych klas III, obecny leżał w gestii drugoklasistów. Ci zdecydowali o przesunięciu go w czasie o trzy dni, tak by można było wykorzystać ku temu lekcje wychowawcze.

Uczniowie klas IV-VI, a po nich gimnazjaliści spotkali się wraz ze swymi wychowawcami w auli, gdzie obejrzeli prezentację przygotowaną przez uczennice klasy IId (E.Galli i K. Knurę) oraz kilka miniscenek ułożonych i zagranych przez uczestników zajęć teatralnych, również z klas II gimnazjalnych.

Scenki miały na celu pokazanie różnych zachowań i postaw, począwszy od przedszkola, przez szkołę i tzw. dorosłe życie. Zostały one pomyślane jako punkt wyjścia do dyskusji na kolejnych lekcjach i przy innych, pozalekcyjnych okazjach. Ponieważ scenki – jak niemal wszystko, co przygotowuje w takich wypadkach młodzież, kiedy zostawi się jej wolną rękę – zostały potraktowane kabaretowe, prowadząca spotkanie podkreśliła, że jeśli skończy się na samej tylko zabawie, pożądane zmiany w naszym odnoszeniu się do siebie nie nastąpią.

Wszystkie scenki zostały pokrótce omówione i podsumowane praktycznymi wnioskami ze szczególnym uwzględnieniem agresji słownej, a dokładniej walki z nią. Uczniowie byli całkowicie zgodni co to tego, że taka walka jest konieczna oraz – co cieszy jeszcze bardziej – możliwa i niosąca nadzieję na dobre efekty.

Teraz czekamy, co za miesiąc zaproponują nam gimnazjaliści z klas pierwszych.

K. Czogalik