XII Raciborski Festiwal Podróżniczy

WIATRAKI ZNOWU ZAKRĘCIŁY

Czy wiecie jak smakuje afrykańska herbata z kwiatów hibiskusa sudańskiego albo jak wygląda i smakuje małpi chleb czyli owoc baobabu? Uczestnicy Wiatraków – XII Raciborskiego Festiwalu Podróżniczego już wiadzą! Grupa gimnazjalistów z klas drugich miała okazję zakosztować tych spcjałów oraz poznać Ifraha Ndiaye.

Podczas spotkania tanecznym krokiem w rytmie bębnów uczetnicy podróżowali przez Senegal. Dotknęli magii Czarnego Lądu, poznali jego kulturę, zapoznali się z jego przepiękną sztuką. Dowiedzieli się jak wygląda afrykańskie krzesło, usłyszeli kilka regionalnych instrumentów m.in. dżymby, kory, plafonu. Mogli dotknąć tykwy – powszechnego płodu rolnego w Afryce. Dla chętnych była możliwość udźwignięcia hebanu.

Kolejnym gościem był Ryszard Pawłowski. Jego prelekcja przybliżyła gimnazjalistom postacie Polaków w górach najwyższych. Ten wybitny himalaista, instruktor alpinizmu i przewodnik górski na pewno skradł swoim entuzjazmen, pasją i ambicją serca słuchaczy. Zdobył dziesięć szczytów 8-tysięcznych. Wziął udział w ponad 300 wyprawach w różne góry świata. Jest jedynym Polakiem, który 5-krotnie stanął na szczycie Mt. Everestu (8848 m). Dokonał wielu wejść trudnymi drogami wspinaczkowymi w różnych rejonach Ziemi. Był partnerem wspinaczkowym Jerzego Kukuczki i wielu innych sławnych himalaistów.

Uczniowie wdzięczni Pani Wicedyrektor Bernadecie Oleszowskiej za zorganizowany wyjazd wrócili „zarażeni” pasją podróżniczego i aktywnego stylu życia!

Zobacz zdjęcia: