ŚWIĘTO SZKOŁY

WOLNOĆ TOMKU?

Uroczysta akademia z okazji Święta Szkoły w dniu 16 maja 2015 roku

,,Bo wolność krzyżami się mierzy,

Historia ten jeden ma błąd."

F. Konarski (1907-1991

Tegoroczne obchody Święta Szkoły zostały zorganizowane w sposób mający połączyć tradycję ze współczesnością.

Historia naszej placówki nierozerwalnie związana jest z powstaniami śląskimi (1919-1921).

Tradycję upamiętniła wystawa przygotowana z ogromnym rozmachem przez dr. Marka Czogalika, który w porozumieniu z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej „Haus” w Gliwicach pozyskał bezcenne  materiały dokumentujące najistotniejsze wydarzenia z historii Górnego Śląska w okresie międzywojennym.

Wśród eksponatów (opisanych w języku polskim i niemieckim) znalazły się nie tylko unikatowe zdjęcia, ale również piktogramy dotyczące istotnych wydarzeń z tego okresu, np. propagandowe rysunki, afisze, transparenty.

Wystawa w swym zamierzeniu dokumentuje bardzo skomplikowane dzieje stosunków polsko-niemieckich na Śląsku.

Uzupełnieniem ekspozycji była dokumentacja fotograficzna Szkolnego Dnia Wolności prezentująca holocaust i eksterminację więźniów obozu oświęcimskiego.

Współczesne życie szkoły prezentowały fotoreportaże z realizowanych projektów edukacyjnych, w których aktywnie nasza placówka od szeregu już lat uczestniczy i odnosi znaczące sukcesy.

Ponadto, sięgając do przeszłości, została przy okazji zaprezentowana faktografia historii placówki pod hasłem „Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy ... Choć macie sami doskonalsze wznieść” oraz udostępnione do wglądu zwiedzających kroniki szkoły.

Na tle oryginalnej dekoracji w sali gimnastycznej, inspirowanej motywem bajki A. Fredry „Paweł i Gaweł”, dyr. placówki Maria Czerwińska dokonała otwarcia corocznej uroczystości, witając przybyłych gości w osobach: posła na Sejm RP Henryka Siedlaczka, członka Zarządu Powiatu Raciborskiego Andrzeja Chroboczka, specjalisty ds. Oświaty i Sportu Urzędu Gminy w Nędzy Edyty Szajt, dyrektorów szkół oraz delegację z zaprzyjaźnionego Gimnazjum nr 2 w Czechowicach-Dziedzicach, a także rodziców, uczniów i nauczycieli.

W swym inauguracyjnym wystąpieniu dyr. M. Czerwińska, nawiązując do hasła tegorocznych obchodów, przytoczyła pouczającą powiastkę o sensie wolności, polemizując z jej rozumieniem we współczesnym świecie, podkreślając zacierającą się granicę między szeroko rozumianą wolnością a swawolą i anarchią.

Nie kryjąc  zadowolenia z osiągnięć prowadzonej przez siebie placówki, poprosiła o przyjęcie wyróżnień dla najlepszych uczniów wraz z rodzicami.

Galerie nagrodzonych były bardzo pomysłowe: dla SP pod hasłem „Nasi mali giganci” (wg ulubionych przedmiotów), dla gimnazjum – „Wychodzimy poza ramy” (ramy obrazów były tłem). Odsłonięcia dokonał poseł H. Siedlaczek.

W części artystycznej uczniowie skłaniając się ku przewodniej myśli tegorocznych uroczystości, wykonali kilka bardzo popularnych okupacyjnych, zakazanych w owym czasie piosenek, a spopularyzowanych w pierwszym polskim powojennym filmie L. Buczkowskiego (1900-1966).

Zresztą u wejścia do budynku od rana duet skrzypce i akordeon przygrywał te piosenki, niejako na powitanie.

Motywy bajek Krasickiego, Mickiewicza i Fredry stały się kanwą ciekawie skonstruowanego dyskursu, pozbawionego szkolnego dydaktyzmu, który w dużej mierze skłaniał się ku głębszym refleksjom filozoficznym.

W program subtelnie wkomponowana została nastrojowa, kameralna muzyka orkiestry smyczkowej „Sinfonietta” pod kierunkiem p. Henryka Krótkiego.

Ponadto publiczność mogła także wysłuchać występu solistki, gimnazjalistki z zaprzyjaźnionej szkoły w Czechowicach-Dziedzicach, Lidii Le Thanh.

Na zakończenie odbył się na orliku turniej piłkarski z udziałem trzech drużyn: Uczniów, Rodziców i Nauczycieli.

Miał dosyć emocjonujący przebieg i niespodziewane zakończenie. Oto wyniki: Uczniowie – Rodzice 4:3; Nauczyciele – Uczniowie 5:2 i Nauczyciele – Rodzice 1:1. Pierwsze miejsce zajęła drużyna Nauczycieli (4 pkt), drugie Uczniów (3 pkt) i trzecie Rodziców (1 pkt). Składy drużyn były następujące: Nauczyciele: Marek Wołczyński, Zygmunt Elsner, Sylwester Bobrzik, Adrian Cichecki, Ireneusz Fiet, Marek Czogalik, Krystian Okręt, Marek Pielczyk (uczeń);
Rodzice: Grzegorz Kałus, Mirosław Pielczyk, Tomasz Bochenek, Rafał Donder, Krzysztof Knura, Sebastian Wallach, Piotr Paszek, Grzegorz Walochnik i Uczniowie: Michał Burdzy, Michał Król, Dawid Wallach, Tomasz Lis, Jakub Szenk, Filip Szopa, Dawid Gmitruk, Eliasz Rudek, Michał Neuhof, Grzegorz Hajok, Patryk Pendzich.

Perfekcyjna organizacja, niespotykany rozmach, pomysłowość, niesamowite zaangażowanie, przemyślana do końca koncepcja całości tegorocznych obchodów Święta Szkoły przejdą na pewno do historii naszej placówki.

Krystian Okręt