Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Nędzy

Ocalić od zapomnienia…

,,Niezależnie od wszystkiego, na wskroś i wbrew, głosy ofiar nie zamilkną i ziemia ich krzyku nie ukryje" - marsz gimnazjalistów ulicą OFIAR OŚWIĘCIMSKICH


 8 maja 2015r. grupa gimnazjalistów z Nędzy upamiętniła zakończenie II wojny światowej przejściem ulicą Ofiar Oświęcimskich w Górkach Śląskich i odwiedziła cmentarz, na którym znajduje się mogiła ofiar MARSZU ŚMIERCI. To niezwykłe miejsca, które zasługują na pamięć.

Po drodze uczniowie wykonywali różne zadania, które miały na celu przybliżyć historię. Wzdłuż ulicy Ofiar Oświęcimskich, którą podążali młodzi gimnazjaliści, znajdowało się 17 kamieni. Pod każdym z nich ukryte było pytanie, na które musieli odpowiedzieć uczniowie.


Dlaczego kamienie? Każdy miał przypominać CZŁOWIEKA, który z wycieńczenia nie mógł dalej podążać i umierał na góreckiej ziemi.


Wstrząsających informacji dostarczyła nam Pani Hildegarda Procek –Świadek tamtego wydarzenia.
Jako mała dziewczynka widziała MARSZ ŚMIERCI! Co więcej, ze łzami w oczach opowiadała o swojej bezsilności i okrucieństwie stosowanym względem Żydów.
Kilkakrotnie powtarzała, iż były to straszne chwile - nie do opisania. Wspominała te tragiczne wydarzenia z sercem przepełniony bólem…
Gdyby nie jej siostra, nie wiadomo, co byłoby dalej. Mała wówczas Hildegarda, ze złością i nienawiścią wołała do tych, którzy ,,dobijali” wycieńczone ofiary MARSZU. Nie myślała o konsekwencjach, nie bała się! Widziała w każdym więźniu CZŁOWIEKA!


Po przybyciu na cmentarz, na grobie zostały uroczyście złożone kamienie zbierane podczas marszu - było to nawiązanie do tradycji żydowskiej.


Uczniowie uczcili poległych wiązanką kwiatów i zapalili znicz.


Po chwili refleksji nad mogiłą, udzielali odpowiedzi na pytania, które znajdowały się pod kamieniami i zapisywali je na arkuszu papieru.


Po wyjściu z cmentarza, w ciszy i skupieniu, grupa gimnazjalistów wyruszyła w stronę Nędzy.


Leśna droga usłana była informacjami na temat Polaków, którzy ratowali Żydów podczas wojny. Zatrzymywaliśmy się przy każdej odnalezionej karcie po to, by głośno odczytać wstrząsające treści o bohaterskich rodakach. Upamiętniliśmy w chwili ciszy tych, którzy nie bali się udzielać pomocy Żydom – narażając życie swoje i bliskich.


Należy podkreślić to, iż dzień ten był uwieńczeniem pracy nad programem Szkoły z Klasą 2.0, w którym uczestniczyliśmy i zarazem SZKOLNYM FESTIWALEM, który postanowiliśmy przezyć ,,inaczej" - w atmosferze powagi i wyciszenia.


Nasza szkoła skupiła się na tematyce związanej z upamiętnieniem wojny. W tym celu nauczyciele biorący udział w programie stworzyli prezentację pt. ,,Ślady polskości w gminie Nędza" oraz przeprowadzili odwrócone lekcje : O ludziach, którzy narażali swoje życie ratując innych, Irena Sendlerowa - wróżka z getta.


Zdobyte wiadomości na lekcjach uczniowie wykorzystali podczas marszu.


Ta niezwykła lekcja historii na pewno długo pozostanie w pamięci gimnazjalistów.