Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Nędzy

MISJA PRZYR(G)ODA


NIEZWYKŁA PRZYGODA w  Babiogórskim Parku Narodowym


Uczniowie klas piątych naszej szkoły uczestniczą w wyjątkowej przygodzie. Biorą udział w Misji Przyroda- zielone szkoły w parkach narodowych. Projekt ten jest finansowany przez Europejski Fundusz rozwoju Wsi Polskiej. Koordynatorem projektu w szkole jest nauczycielka przyrody- Mirosława Teresiak.

Pierwszym etapem projektu były zajęcia przygotowujące uczniów do wyjazdu na zieloną szkołę. Uczniowie zdobywali wiedzę o Babiogórskim Parku Narodowym, stworzyli listę argumentów, dlaczego warto jechać do BPN, a następnie ułożyli Kodeks Korespondenta, w którym umieścili zasady zachowania się na terenie parku narodowego. Następnie uczniowie rozwiązywali Quiz na platformie e-learningowej, gdzie wykazali się wiedzą przyrodniczą.


Drugim etapem Misji był wyjazd na zielona szkołę. W dniach 13-17.04.2015r. 35 uczniów wraz z opiekunami: Agnieszką Drost, Iloną Sadowską, Brygidą Szczepanik, Mirosławą Teresiak przebywało w Babiogórskim Parku Narodowym. Mieszkaliśmy w Zawoi- najdłuższej wsi w Polsce.


Uczestniczyliśmy w zajęciach terenowych dotyczących bioróżnorodności BPN, na których dowiadywaliśmy się wielu interesujących rzeczy o otaczających na zaśnieżonych jeszcze górach, spotykanych pierwszych roślinach wiosennych, rosnących wokoło drzewach, przemykających co jakiś czas jaszczurkach, sarnach oraz śladach i tropach innych zwierząt.


Poznaliśmy jak przebiegała sukcesja ekologiczna w górach.

Staliśmy się także badaczami wody z Potoku Markowy. Zaopatrzeni w potężne walizki z zestawami do badania wody, udaliśmy się nad potok, gdzie dokonywaliśmy przeróżnych pomiarów fizycznych koryta rzeki, a potem wspięliśmy się ścieżką edukacyjną „Mokry Kozub” do leśnej klasy, gdzie badaliśmy natlenienie, przyniesionej w pojemnikach wody.


Zwiedziliśmy także siedzibę BPN, gdzie na wystawie stałej stanęliśmy oko w oko w 500 kg niedźwiedziem brunatnym. Wielką atrakcją była wycieczka do nowopowstałego muzeum- Korona Ziemi, gdzie poznaliśmy historię i współczesność alpinizmu i himalaizmu, mogliśmy podziwiać makiety najwyższych szczytów Ziemi, wzięliśmy udział w interaktywnym quizie, zdobywając ośmiotysięczniki. Później czekała na nas nie lada przygoda- spacer wśród koron drzew.


Poczuliśmy się jak ptaki spacerując na wysokości 14 m nad ziemią i to przy lekkim wietrze. Mogliśmy także karmić z ręki jelenie i daniele w Parku Czarnego Daniela, a także dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy o tych przemiłych zwierzętach. Oprócz tego badaliśmy świat zmysłów:  stworzyliśmy mapę dźwięków, bukiet zapachów, paletę barw. Jakby tego było mało wieczorami mieliśmy okazję wykazać się zdolnościami  artystycznymi.


Wykonywaliśmy zabawki z siana: kotki wiewiórki serduszka, malowaliśmy na szkle. Oczywiście była także dyskoteka.


Codziennie wcielaliśmy się także w rolę korespondentów gazety Misja Przyroda i opracowywaliśmy z podziałem na cztery grupy: Babiogórki, Babiogórskie orły, Zawoj(d)owi odkrywcy, Sowy; fotoreportaże, które umieszczaliśmy na naszym koncie na Faceboku.


W tym samym czasie w ośmiu innych parkach narodowych przebywali uczniowie z innych rejonów Polski i oni także umieszczali swoje fotoreportaże na Faceboku Misji Przyroda a pracownicy misji przyroda oceniali je i komentowali.


Przed nami trzeci etap projektu-stworzenie ścieżki dydaktycznej „Skarby przyrody i kultury naszego regionu”.



                                                                                         Mirosława Teresiak


Zobacz zdjęcia w galerii:
http://zsgnedza.szkolnastrona.pl/index.php?p=ga&idg=mg,27,226&id=419&action=show