Teatralne uhonorowanie wiosny

GIMNAZJALNE  DIONIZJE  PO  RAZ  KOLEJNY

Wiosna się zakorzeniła na dobre, a my nie wspomnieliśmy jeszcze na naszej stronie o kolejnym jej teatralnym uhonorowaniu w naszym gimnazjum. Otóż znowu odprawiliśmy tradycyjne Dionizje, czyli uczniowski turniej spektakli teatralnych. W tym roku termin został przesunięty na 1kwietnia z racji zaanektowania nam pierwszego dnia wiosny przez sobotę, czyli dzień nieszkolny.

Temat tegoroczny wykluł się na zajęciach z teatru w klasach drugich i – wzorem roku ubiegłego – nawiązywał do sztuki filmowej (w tym kontekście teatr wydaje się młodzieży bliższy i bardziej oswojony). Tak więc ustalono, że każda klasa wylosuje gatunek filmowy, którego znamiona nosić będzie jej przedstawienie. Sceny można było wziąć gotowe, stworzyć własne, a gatunek mógł się przejawiać w wersji sparodiowanej. I to właśnie podejście zdominowało scenę, czemu zresztą trudno się dziwić, znając nastawienie młodzieży do patosu i powagi.

Niezbyt obszerna scena szkolnej auli musiała tego dnia pomieścić i rakietę, i „Titanica”, i pociąg pełen warszawiaków wracających ze szmuglu; nie zabrakło nawet orkiestry. Młodzież nie tylko dowiodła, że nieźle się orientuje w świecie filmu, ale jeszcze raz udowodniła, iż potrafi zrobić – bez specjalnej pomocy nauczycieli – kawałek niezłego teatru, odnajdując się zarówno w rolach twórców, jak i widzów, co w warunkach szkolnych jest, być może, nawet trudniejsze.

Jury złożone z trojga nauczycieli i jednego przedstawiciela uczniów wyłoniło trzy miejsca premiowane: 1. – IIIB (kryminał), 2. – IA (sf), 3. ex aequo – IIIA (wojenny).

Publiczność w pełni zgodziła się z werdyktem. Zwycięzców czeka wyjazd do teatru (jeśli tylko znajdzie się odpowiedni spektakl) oraz nagrody rzeczowe.

Poza konkursem wystąpiła grupa uczestników programowych zajęć teatralnych, przedstawiając parodie kilku nauczycieli. O tym, że zrobili to udatnie – zaświadczyło bezbłędne i natychmiastowe rozpoznanie parodiowanych postaci przez widownię.

Całości dopełniła ekspozycja plakatów i książek o tematyce teatralnej (dary kilku polskich scen, w tym najbardziej nobliwych, które odpowiedziały przesyłkami na nasze listy) oraz prezentacja ukazująca historię teatru, też z zainteresowaniem przyjęta przez uczniów. Słowem, po raz kolejny potwierdziło się, że młodzież może zrobić wiele ciekawych rzeczy i że warto dawać jej ku temu okazje.

Kornelia Czogalik