Niezwykłe spotkanie

Wizyta z okazji 70. rocznicy zakończenia wojny

10 marca w naszej szkole gościł Pan Alojzy Cieślik, który na Górnym Śląsku przeżył koniec II wojny światowej. Spotkał się z uczniami trzeciej klasy gimnazjum.

Opowiadał im o przemarszu więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau, którzy przechodzili obok wsi zimą 1945 r.

Z grozą wspominał, że na jego oczach jeden z więźniów poniósł śmierć. Mówił  również o dokonaniu przez Armię Czerwoną ostrzału Babic oraz wejściu żołnierzy sowieckich do wsi.

Przypomniał ponadto o ludziach wywiezionych do pracy w Związku Sowieckim.

Wizyta Pana Alojzego przybliżyła uczniom losy Ślązaków po zakończeniu II wojny światowej. Była też przestrogą przed okrucieństwem, jakie mogą wywołać nietolerancja i uprzedzenia.

Spotkanie zorganizowali Kornelia Czogalik oraz Radosław Niklewicz.