Akademia z okazji Święta Niepodległości

„Śladami polskości na Śląsku”

6 listopada na lekcjach wychowawczych uczniowie klas trzecich gimnazjum przygotowali akademię z okazji Święta Niepodległości. Po krótkim, historycznym wstępie nastąpiła prezentacja filmu pt. „Śladami polskości na Śląsku”.

W rolę narratorów wcielili się uczniowie klasy III „a”: Katarzyna Piechula, Natalia Masarczyk, Aleksandra Pala, Hanna Galas oraz Maciej Giemza i Filip Wróbel.

Przed wystąpieniem musieli oni dojechać do Łęgu, Babic, Markowic oraz Raciborza, jak również przespacerować się do kościoła pw. Matki Bożej Różańcowej w Nędzy.

Wszędzie, gdzie dotarli, opisywali skomplikowane sprawy narodowościowe na Górnym Śląsku. W Łęgu i Markowicach wspominali o nauczycielach, narzekających na przełomie XIX i XX w. na to, iż uczniowie posługują się tylko językiem polskim.

W Babicach opowiadali o zapisie polskobrzmiących nazwisk transkrypcją niemiecką oraz analizowali dwujęzyczne napisy na kapliczce przed kościołem.

W Nędzy relacjonowali uroczystość położenia kamienia węgielnego wraz z dokumentem w języku polskim i niemieckim.

W Raciborzu opowiadali o polskich mszach w kościele św. Jakuba. Przypomnieli także postać Arkadiusza Bożka oraz Franciszka Chrószcza, zwanego śląskim Drzymałą. Rozmawiali również z panem Krystianem Okrętem, który przybliżył postać swego dziadka, walczącego w powstaniach śląskich po stronie polskiej.

Podczas akademii dzieło gimnazjalistów zostało obejrzane z uwagą, a najbardziej podobała się relacja zza kulis.

R. Niklewicz