Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”
/Janusz Korczak/

20 listopada 2014 r. po raz pierwszy obchodziliśmy w Polsce i zarazem w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Uchwałę w tej sprawie podjął Sejm RP dnia 7 listopada 2014r. Z tej okazji do ciekawych inicjatyw, dyskusji i zabaw zachęcali wspólnie minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska oraz Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Konwencja o Prawach Dziecka, zwana Światową Konstytucją Praw Dziecka, została uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 20 listopada 1989 r.
Warto podkreślić, że inicjatorką tego dokumentu była Polska.

Inspiracją dla twórców projektu była myśl Janusza Korczaka, który jako pierwszy nawoływał do podmiotowego traktowania dziecka.

20 listopada gimnazjaliści klas drugich spotkali się wspólnie na lekcji wychowawczej po to, by rozmawiać w tym ważnym dniu o swoich prawach.
  Uczniowie poznali historię praw dziecka, międzynarodowe akty prawne oraz zapoznali się z listą organizacji działających na rzecz dzieci – w tym celu zobaczyli prezentację multimedialną. Przedstawiona została, niektórym już dobrze znana, postać prekursora – Janusza Korczaka.
 Zajęcia miały na celu uświadomić uczniów w kwestiach związanych z ich prawami. Podkreślone zostało to, iż są nie tylko dziećmi, ale przede wszystkim ludźmi, którzy mają oprócz obowiązków swoje PRAWA.

Do najważniejszych według gimnazjalistów należały:
- PRAWO do nauki;
- PRAWO do miłości;
- PRAWO do szanowania godności i prywatności;
- PRAWO do wygłaszania swoich poglądów;
- PRAWO do życia bez przemocy i poniżania;

Mamy nadzieję, że dzień 20 listopada na trwałe zapisze się w pamięci uczniów i nauczycieli.

,, Być człowiekiem znaczy po­siadać kryształową mo­ral­ność,
nieog­ra­niczoną tolerancyjność,
do pas­ji po­suniętą pra­cowi­tość,