Zdrowo jem, więcej wiem - finał

Grand Prix dla klasy III promującej zdrowie!

Jesienią 2013 r. klasa IIIa SP utworzyła zespół „Klasa morowa bo zdrowa” i przystąpiła do projektu edukacyjnego "Zdrowo jem, więcej wiem!". Program, do którego przystąpili uczniowie ma charakter ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Uczy nie tylko pracy w grupie, ale przede wszystkim zmienia nawyki żywieniowe, edukuje i skłania do zmiany stylu życia.

Konkurs dla szkół jest częścią programu prowadzonego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska „Aktywnie po Zdrowie”. Poprzez uświadamianie nauczycielom, rodzicom oraz dzieciom, jak ważne jest zdrowe odżywianie oraz aktywność sportowa, zmienia świadomość społeczną i przeciwdziała otyłości wśród najmłodszych. Głównym celem programu jest wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych. W trzech etapach – jesiennym, zimowym i wiosennym – realizowane były promujące zdrowie lekcje tematyczne, konkursy i spotkania z rodzicami. Klasa IIIa wraz z wychowawczynią Sylwią Linek systematycznie dokumentowała swoją pracę, a szczegółowe sprawozdania (raporty) wraz ze zdjęciami i pracami uczniów zostały przesłane do Fundacji. Łącznie zrealizowano 21 zadań konkursowych. Przez zabawę, ciekawe doświadczenia, działania praktyczne, lekcje tematyczne, konkursy, zajęcia plastyczne i aktywność fizyczną uczniowie wzbogacili wiedzę o to co, ile i kiedy jeść oraz jak aktywnie spędzać czas wolny, żeby być zdrowym, silnym i radosnym. Uczniowie nie tylko zapoznali się z zasadami zdrowego odżywiania, ale także propagowali zdobytą wiedzę w szkole, rodzinie i środowisku lokalnym. W realizacji projektu wykazali się pomysłowością i twórczo rozwiązywali wiele zadań problemowych. Dowodem są prace uczniów: czasopisma o zdrowiu, plakaty, gazetki, hodowla ziół, dzienniki obserwacji. Klasa zorganizowała również zajęcia ruchowe - gry i zabawy, zaprezentowała autorskie przedstawienie dla wszystkich klas I-III „Alicja w krainie czarów” i akademię na temat Piramidy Żywieniowej, przygotowała poczęstunek promujący zioła dla całej szkoły i przeprowadziła dużo doświadczeń. Poprzez różne formy aktywności uczniowie promowali zdrowe odżywianie w szkole, rodzinie i środowisku. W sesji jesiennej klasa zdobyła III miejsce, w zimowej znalazła się na IV, wiosenna sesja zakończyła się podwójnym sukcesem. Klasa III uplasowała się na podium i zajęła III miejsce, a zaangażowanie uczniów zostało docenione przez jurorów w ogólnym podsumowaniu całorocznych zmagań konkursowych. Zespół Szkolno- Gimnazjalny w Nędzy znalazł się na III miejscu Grand Prix. To ogromne wyróżnienie. Rozpiera nas duma, ale pamiętamy, że najważniejsza jest wiedza i doświadczenie zdobyte podczas realizacji tego wyjątkowego programu. Efekty naszej pracy prezentujemy w galerii zdjęć, a szczegółowe wyniki możemy śledzić na stronie programu:

S. Linek