Klub Bezpiecznego Puchatka

Pierwszaki członkami edukacyjnego programu

Kolejny raz nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Klub Bezpiecznego Puchatka” pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji skierowany do klas I szkoły podstawowej. Celem akcji jest uczenie dzieci bezpiecznych zachowań nie tylko na drodze, ale i w innych sferach ich aktywności: w domu, w szkole, czy w czasie zabawy.

Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale z pewnością opłacalna, bo nawyki te zostają na całe życie. Powinniśmy pamiętać, że za bezpieczeństwo dzieci odpowiedzialni jesteśmy my dorośli i to na nas ciąży ten szczególny obowiązek uświadomienia najmłodszym, jakie zagrożenia czyhają na nich już na najbliższym skrzyżowaniu. Rozpoczynając naukę w szkole dzieci powinny otrzymać podstawową wiedzę, dotyczącą ich bezpieczeństwa. Szczególna troska powinna być skierowana na obszar bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, bezpieczeństwa na terenie samej placówki oświatowej, jak również cały obszar dotyczący bezpieczeństwa w domu. Pierwszy dzień w szkole to wielkie wydarzenie dla każdego dziecka. Wkracza w nową rzeczywistość, która wymaga od niego większej samodzielności i odpowiedzialności. Współczesny świat oprócz wielu możliwości rozwoju, niesie ze sobą także zagrożenia, których skala jeszcze kilka lat temu była zupełnie inna. Bezpieczeństwo dzieci w domu, w szkole i na drodze jest priorytetem dla nas wszystkich. Dlatego jak co roku nasza szkoła przystąpiła wraz z klasami pierwszymi do realizacji tego programu edukacyjnego. Otrzymaliśmy materiały edukacyjne w postaci kolorowych książeczek z ćwiczeniami i zabawami dla dzieci, bogatą oprawę dydaktyczną dla nauczycieli w postaci scenariuszy zajęć oraz broszurki informacyjne dla rodziców z ważnymi informacjami na temat bezpieczeństwa ich dzieci. Program ten realizowany jest od września 2013r. i będzie trwał przez cały rok szkolny. W tym roku, w listopadzie pierwszy raz pierwszaki przystąpiły do rozwiązania Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Bezpieczeństwie. Była to dobra okazja do utrwalenia i sprawdzenia wiadomości zdobytych w trakcie zajęć.

Wychowawcy klas pierwszych