Praca nad szkolnymi kodeksami TIK

Debatowaliśmy!

11 grudnia 2013 roku na małej sali gimnastycznej odbyła się niecodzienna akcja – debata szkolna. Na trzeciej lekcji spotkali się reprezentanci klas szkoły podstawowej, a na czwartej lekcji wysilali się w tworzeniu szkolnego kodeksu TIK gimnazjaliści.

Cała zabawa rozpoczęła się od sprawdzenia obecności, czy z wszystkich klas dotarli reprezentanci. Powitania zebranych oraz zapowiedzi wystąpienia pani dyrektor dokonały Martyna i Edyta – uczennice 5b – prowadzące konferansjerkę spotkania. Pani dyrektor sprawdziła wiedzę uczniów, dopytując co oznacza skrót TIK oraz pojęcie debata – odważni uczniowie udzielali odpowiedzi. Po przypomnieniu przez panią dyrektor celu spotkania oraz życzeniach twórczej i owocnej dyskusji szkolna koordynatorka przeszła do czynności organizacyjnych oraz przypomniała o zasadach kulturalnej dyskusji. Czteroosobowe grupy w pierwszej części debaty zastanawiały się nad udzieleniem odpowiedzi na pytanie: „Jakie są plusy i minusy powszechnego wykorzystywania w naszej szkole TIK?” Pomysły uczniowie zapisywali na samoprzylepnych karteczkach.

W drugiej części zaczęliśmy pracę nas tworzeniem roboczej wersji Szkolnego Kodeksu 2.0. W tych samych grupach uczniowie zapisywali na otrzymanych kartkach papieru pomysły na brzmienie punktu w kodeksie. Każda grupa otrzymała jedno zagadnienie problemowe TIK: np. „Ucz i ucz się z TIK”, „Nie kradnij i nie daj się okraść” i inne. Po wypracowaniu koncepcji w grupach przedstawiciele odczytywali swoje propozycje na głos. Starsi uczniowie z innych grup po wysłuchaniu chętnie proponowali, jaki może być ostateczny zapis punktu kodeksu. Zawsze zgadzali się z przedmówcami, ewentualnie uogólniali brzmienie reguły lub łączyli kilka pomysłów w jeden wpis. Po dojściu do finalnej idei przedstawiciel zespołu zapisywał na tablicy kolejne pozycje kodeksu. Tak powstały robocze wersje szkolnych kodeksów TIK.

M. Kobryń, A. Wojtek