Święty Andrzej od andrzejek

W świecie marzeń, wróżb i fantazji

Każda panna wzrok wytęża, by odnaleźć swego męża.

Na św. Andrzeja dziewczynom z wróżby nadzieja.

Jest kilku świętych Andrzejów: św. Andrzej Bobola, św. Andrzej męczennik wietnamski. Ale św. Andrzej Apostoł jest najbardziej znany. Św. Andrzej od andrzejek pochodził z Betsaidy w Galilei, był rybakiem i uczniem Jana Chrzciciela, potem poszedł za Chrystusem.

Przyprowadził też do Niego swojego brata Szymona Piotra. Przedstawiał Jezusowi pogan, którzy chcieli Go poznać. Zginął ukrzyżowany w Achai (na krzyżu ustawionym pochyło w kształcie litery X - zwanym krzyżem świętego Andrzeja). Wcześniej zdążył założyć w Bizancjum kościół. Podobno był obieżyświatem - nauczając, podróżował po wielu krajach (www.biblioteka w szkole.pl).

29 listopada uczniowie klas I – III przenieśli się na chwilę w świat marzeń, wróżb i fantazji. Są różne sposoby, żeby dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości. Można pójść do wróżki, która ma czarnego kota i szklaną kulę. Można zapytać Cyganki, która wróży z kart i ręki. Można też wróżyć sobie samemu, ale my woleliśmy nasze panie, które zamieniły się na ten jeden dzień we wróżki. Zaprosiły nas do wspólnej zabawy i przygotowały wiele ciekawych wróżb tych znanych i mniej znanych. Było lanie wosku, ustawianie butów, losowanie kubeczków, oraz wróżby z łupiny orzecha i rozsypanych szpilek. Najwięcej emocji wzbudziła w nas jednak wróżba losowania czerwonych serduszek z imieniem przyszłego męża lub żony. Potwierdziły się w niej „klasowe sympatie”. Niektóre przepowiednie potraktowaliśmy z przymrużeniem oka bo przecież chodziło o dobrą zabawę w gronie koleżanek i kolegów więc nie warto się zamartwiać. Zabawie towarzyszył poczęstunek w klasach. Wszyscy miło spędzili czas i zadowoleni pełni nadziei na przyszłość wrócili do domów.

Wychowawcy klas I - III