Żywa lekcja przyrody

Czy wiecie, że żółwie greckie przechodzą właśnie okres hibernacji?

Uczniowie klasy I b mogli się tego dowiedzieć podczas ostatniej wycieczki. 29 października 2013 r. zostaliśmy zaproszeni całą klasą do państwa Koletzko miłośników oraz hodowców rasowych psów. Gdy znaleźliśmy się na ich posesji czekała nas ogromna niespodzianka!

Okazało się bowiem, że są oni miłośnikami wszystkich zwierząt nie tylko piesków rasy pudel miniaturowy, w swojej hodowli posiadają również żółwie greckie i pudełkowe, gołębie, kury rasy zielononioska (zaskoczyły nas ich lekko zabarwione na zielono jajka), ogromne akwarium pełne różnych gatunków ryb, był też kot. Właścicielka opowiadała o swoich zwierzętach różne ciekawostki, dowiedzieliśmy się jakie są codzienne obowiązki hodowcy, był nawet pokaz pielęgnacji pieska (przycinanie sierści, pazurków, czesanie) Wiemy już jakie wymagania pokarmowe ma każde z nich. Gospodarze pochwalili się licznymi pucharami i nagrodami jakie ich pieski zdobyły na różnych wystawach. Najwięcej radości jednak sprawiła nam zabawa i możliwość poprzytulania uroczych zwierzaków.

Tak nas zaciekawiło to wszystko, że po drodze postanowiliśmy odwiedzić jeszcze gospodarstwo państwa Miechówka. Coraz trudniej bowiem zobaczyć na łące krowę, konia, barany czy kozy. Tam mieliśmy okazję zobaczyć jak wyglądają zwierzęta zarówno te dorosłe i maleństwa, jak się nimi opiekuje, jak mieszkają, co jedzą. Gospodarze serdecznie nas przyjęli. Zwiedzaliśmy całe gospodarstwo. Zajrzeliśmy do obory i do stajni, zerknęliśmy również do kurnika, gdzie w gniazdach kury wysiadywały jajka. Gospodyni pokazała nam również hodowlę królików, oraz świnki w oborze. Obejrzeliśmy również maszyny i urządzenia ułatwiające pracę rolnikom w gospodarstwie i w polu. Na koniec wizyty każdy z nas otrzymał słodką niespodziankę. Mieliśmy możliwość obcowania ze zwierzętami gospodarskimi, a przy tym prowadziliśmy pogadanki na temat hodowli i jej pożytku dla człowieka. Do szkoły wróciliśmy bogatsi o nowe doświadczenia i pełni wrażeń. Jak powiedział nasz kolega Paweł – „Proszę pani to była najfajniejsza lekcja przyrody !!!”

Serdecznie dziękujemy państwu Koletzko i państwu Miechówka za gościnę w ich posesjach.

B. Rerich