Ratownicy medyczni w szkole

Lekcja ratowania życia

We wtorek 22 października uczniowie klas I - III uczestniczyli w wyjątkowej lekcji - lekcji ratowania życia - przeprowadzonej przez pracowników Pogotowia Ratunkowego. Prelekcję przeprowadzili wykwalifikowani ratownicy  medyczni - Oliwia Bartuś i Mateusz Mandrela.

Przypomnieli telefony alarmowe oraz pokazali kolejne kroki podczas udzielania pierwszej pomocy: sprawdzenie bezpieczeństwa, wzywanie pomocy, sprawdzenie przytomności poszkodowanego. Na fantomie zaprezentowali prawidłową resuscytację krążeniowo - oddechową. Pokazali też jak działa defibrylator.
Uczniom bardzo podobało się spotkanie z ratownikami medycznymi. Z dużym zaciekawieniem słuchali i zgłaszali się do odpowiedzi a podczas rozmów z gośćmi wykazywali się  dużą wiedzą.
Spotkanie na długo pozostanie w pamięci uczniów i pomoże w realizacji szkolnego programu „Ratujemy i uczymy ratować”. Uświadomiło ono uczniom klas młodszych jak ważna jest chęć i umiejętność udzielania pomocy przedmedycznej.

E. Skatuła