Apel poświęcony Ojczyźnie

222. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w ZSG w Nędzy

Pamiętając o wydarzeniach z 1791 roku uczniowie Gimnazjum w Nędzy uczcili uroczystym apelem 222. rocznicę uchwalenia ustawy zasadniczej. Gimnazjaliści przypomnieli, jakie były jej główne założenia i postanowienia, jakie reformy wprowadzała.

W imię Boga w Trójcy świętej Jedynego.
Stanisław August z Bożej łaski i woli narodu król Polski (...) wraz ze stanami skonfederowanymi w liczbie podwójnej naród polski reprezentującymi. Uznając że los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia konstytucji narodowej jedynie zawisł (...)z największą stałością ducha niniejszą Konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy, dopóki by naród w czasie prawem przepisanym wyraźną wolą swoją nie uznał potrzeby odmienienia w niej jakiego artykułu. Do której to Konstytucji dalsze ustawy Sejmu teraźniejszego we wszystkim stosować się mają.

To fragment preambuły pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Dzięki grupie arystokracji, która zapragnęła zreformować naszą ojczyznę, Rzeczpospolita stała się w owym czasie prekursorem nowoczesnego ustawodawstwa państwowego. Po wielu latach sarmackiej samowoli światłe umysły wieku XVIII wprowadziły następujące postanowienia: zniesienie wolnej elekcji, zniesienie liberum veto, ograniczono rolę senatu, gwarancja tolerancji religijnej, pozbawienie szlachty prawa najwyższej zwierzchności nad poddanymi, wprowadzono dziedziczność tronu i trójpodział władzy.

Uczniowie zaakcentowali także wagę tego doniosłego dokumentu w dziejach Polski oraz znaczenie Ojczyzny w życiu człowieka. Ze sceny szkolnej auli usłyszeliśmy piosenki pt. „ Jest taki kraj” oraz „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”. Uczestnicy apelu wysłuchali także patriotycznych słów papieża Jana Pawła II.

B. Szczepanik