Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Nędzy

Pierwszy dzień wiosny w klasach IV-VI

Bezpieczna wiosna w bezpiecznej szkole

 

Pierwszego dnia wiosny uczniowie klas IV-VI Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Nędzy  mieli okazję nietypowo powitać nową porę roku. Mimo zimnej aury dzieci bardzo gorąco przeżyły dzień 21 marca.




Zamiast zajęć lekcyjnych, sprawdzianów i kartkówek uczniowie wraz z opiekunami o godzinie 8.00 tłumnie zebrali się na sali gimnastycznej. Tam czekała na nich niecodzienna niespodzianka. Najpierw głos zabrała opiekunka Samorządu Szkolnego SP w Nędzy, która była koordynatorem wiosennej uroczystości. Pani Aneta Kobylańska-Bartczak poinformowała zebranych uczniów o celu dzisiejszego spotkania oraz zapoznała ich z harmonogramem dnia. Po chwili pojawiła się pani dyrektor Maria Czerwińska, która serdecznie powitała zebranych uczniów i przypomniała im o aktywnych działaniach naszej placówki w ramach projektu „Bezpieczna Szkoła”. W związku z jego realizacją dzisiejsze powitanie wiosny dotyczyło  bezpieczeństwa w szkole i poza nią.


Pierwszym punktem programu było spotkanie uczniów z funkcjonariuszami policji. Umundurowani policjanci wzbudzili zachwyt w oczach dzieci, które z ogromnym zaciekawieniem wysłuchały ich prelekcji dotyczącej przestrzegania przepisów prawa. Najpierw głos zabrał policjant drogówki, który w bardzo przystępny sposób, a równocześnie z dużą dawką znakomitego humoru,  przypomniał uczniom o przepisach ruchu drogowego.  Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas jazdy rowerem oraz jazda w foteliku w samochodzie osobowym to główne zagadnienia poruszone przez pierwszego funkcjonariusza. Po wypowiedzi policjanta dzieci wzięły udział w krótkim konkursie podsumowującym pierwszy temat. Uczniowie bardzo chętnie odpowiadali na pytania pierwszego gościa i w nagrodę otrzymywali pluszową maskotkę. Następnie głos zabrał policjant wydziału kryminalnego, który rzetelnie poinformował uczniów o zagrożeniach czyhających nie tylko w szkole, ale również poza nią. Dzieci dowiedziały się między innymi, że nie należy ufać nieznajomym. Trzeci temat poruszony przez funkcjonariuszy dotyczył również niebezpiecznych sytuacji, z którymi stykają się dzieci. Tym razem to pani policjantka poinformowała uczniów, jak radzić sobie z agresją. Zwróciła uwagę na bójki w szkole, które często są przez nich wywoływane, a mogą skończyć się tragicznie. Po zakończonej wypowiedzi uczniowie mieli możliwość zadawania pytań, po czym gromkimi brawami pożegnali obecnych na spotkaniu gości.


Po pięciominutowej przerwie pani Aneta Kobylańska-Bartczak przypomniała uczniom o konkursie zorganizowanym dla klas IV-VI SP pod hasłem: „Co powinno się zmienić w Twojej szkole, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje miedzy ludźmi?”. Opiekunka Samorządu Szkolnego SP w Nędzy porozmawiała z uczniami na temat hasła konkursu. Uczniowie próbowali odpowiedzieć na pytanie, kto nam daje poczucie bezpieczeństwa, co oznacza szczęście, wyrozumiałość w relacji z innymi ludźmi. Uczestnicy spotkania mieli okazję zastanowić się nad takimi cechami, jak: empatia, lojalność, uczciwość, szacunek wobec innych, sprawiedliwość, współdziałanie, akceptacja, tolerancja. Te wszystkie wartości, w formie haseł, zostały zawieszone w widocznym miejscu na tablicy i omówione przez nauczycielkę. Następnie przystąpiono do rozstrzygnięcia konkursu. Komisja oceniająca prace i zaangażowanie klasy przystąpiła do działania. Panie: Maria Kobryń, Edyta Pala i Iwona Tomiczek z zainteresowaniem obserwowały poczynania uczniów. Prezentację rozpoczęła klasa IVa. Uczniowie szkoły podstawowej przygotowali prace plastyczne, prezentacje multimedialne, scenki, komiksy, ankiety, a nawet twórcze poetyckie utwory, które miały na celu odpowiedzieć na pytanie zawarte w temacie konkursu. W większości prace zawierały  rady dla innych, w jaki sposób poprawić relacje dzieci z dorosłymi. Po prezentacji uczniów jury zastanawiało się nad werdyktem konkursu, a tymczasem pani Aneta Kobylańska-Bartczak przedstawiła kolejnych gości-mistrzów walk aikido wraz ze swoimi podopiecznymi.


Wszyscy uczestnicy spotkania w wielkim skupieniu obserwowali pokaz sztuk walki, którym towarzyszyła spokojna, orientalna muzyka. Po zakończonym pokazie zaproszony gość krótko poinformował zebranych o historii aikido. Zaznaczył, że jest to sztuka walki bez walki, po czym poprosił o pytania uczniów. Dzieci chętnie zadawały różnorodne pytania, na które zawsze otrzymywały odpowiedź. Uczniowie chcieli się dowiedzieć m.in., jak długo trzeba pracować, aby zdobyć czarny pas. „Czarny pas mamy w sercu i w głowie-codziennie go zdobywamy”- taka odpowiedź pana Jacka Ostrowskiego z pewnością zmusza do refleksji i zastanowienia się nad życiem.


Po pożegnaniu uczestników samoobrony uczniowie mogli poznać werdykt jury. Przewodnicząca komisji, pani Maria Kobryń, podsumowała konkurs pod hasłem: „Co powinno się zmienić w Twojej szkole, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi?”.  I miejsce zdobyła klasa IVb, II-VIa, a III miejsce zajęła klasa Va. Oprócz dyplomów dla laureatów konkursu wszyscy uczniowie otrzymali słodycze, jako nagrodę pocieszenia.


Po krótkiej przerwie uczestnicy wiosennego poranka mogli obejrzeć film związany z BHP. Dowiedzieli się, w jaki sposób ratować drugiego człowieka w sytuacji zagrożenia, jak bezpiecznie zachowywać się  nad wodą, jak reagować w wyniku różnorodnych obrażeń, zadławienia, skażenia itp. Po obejrzeniu filmu pt. „Pierwsza pomoc” został przeprowadzony na jego temat quiz, który wraz z panią Anetą Kobylańską-Bartczak poprowadził pan Sylwester Bobrzik- nauczyciel wychowania fizycznego. Każda klasa wytypowała dwóch reprezentantów, którzy wybierali pytania od 1 do 21. Za każdą prawidłową odpowiedź można było uzyskać 1 punkt. Okazało się, że uczniowie uważnie obejrzeli film, gdyż dobrze poradzili sobie z tym zadaniem. Następnie odbył się II etap konkursu związanego z udzielaniem pierwszej pomocy. Uczniowie musieli prawidłowo założyć opatrunek na głowie kolegi. Po tym ćwiczeniu pan Sylwester Bobrzik zaprezentował pokaz dotyczący RKO z wykorzystaniem fantomu. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem i bardzo uważnie obserwowali te zajęcia. Następnie z tym zadaniem musieli się zmierzyć uczestnicy konkursu. Przy dopingu kolegów i koleżanek z klasy znakomicie wywiązali się ze swojego obowiązku. Po podsumowaniu punktów nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu-I miejsce zdobyła klasa Vc, II-IVb, a III miejsce zajęła klasa VIa.


Po rozdaniu dyplomów pani Aneta Kobylańska-Bartczak zakończyła tegoroczne obchody Dnia Wiosny, które zostały połączone z realizacją programu „Bezpieczna Szkoła”.    Ten dzień na pewno pozostanie długo w pamięci uczniów i mamy nadzieję, że przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w życiu młodego człowieka.

 

Przygotowała: I. Tomiczek

 

Zobacz zdjęcia w galerii:

http://www.zsgnedza.szkolnastrona.pl/index.php?p=ga&idg=mg,27&id=154&action=show