Praktyczna lekcja

Przyrodnicze obserwacje

W dniu 4.11.2011r. uczniowie klas VI wyjechali na wycieczkę przedmiotową z przyrody do Chorzowa. Celem wycieczki była lekcja w Planetarium Śląskim „ A jednak się kręci”.

Podczas wycieczki uczniowie mogli w czasie dwóch godzin zobaczyć, jakie są konsekwencje ruchu wirowego i obiegowego Ziemi, jak zmienia się niebo nocą w różnych porach roku, jak wygląda Ziemia widziana z kosmosu oraz jakie warunki panują na innych planetach. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Obserwatorium Astronomicznego, gdzie uczniowie zapoznali się z zasadą działania największej w Polsce lunety. Dzięki przepięknej jesiennej pogodzie mogli obserwować widziany przez lunetę obraz Słońca. Z obserwatorium uczestnicy wycieczki udali się na zajęcia do ogródka meteorologicznego Stacji Klimatyczno- Meteorologicznej, w którym zapoznawali się z zasadami pomiarów składników pogody. Uwieńczeniem wycieczki był spacer jesiennymi alejkami Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie.