Dzień Praw Człowieka i Ochrony Praw Dziecka

Babciu, a dlaczego masz takie wielkie zęby?

10 grudnia 1948 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych uchwaliło Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Deklaracja zapewnia wolność i poczucie bezpieczeństwa wszystkim ludziom. Na pamiątkę tego wydarzenia na całym świecie obchodzony jest Dzień Praw Człowieka.

10 grudnia świętuje się również Dzień Ochrony Praw Dziecka. W miarę pełny zbiór praw dzieci zapisany został w Konwencji o Prawach Dziecka – międzynarodowej umowie przygotowanej przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1989 r.

Z tej okazji, w auli Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Nędzy, uczniowie klasy Va i uczennica klasy IVb pod kierunkiem pani Marii Kobryń przygotowali uroczysty apel poświęcony Prawom Człowieka, a szczególnie Prawom Dziecka.

Pierwsza część występu przybliżyła widzom najważniejsze informacje na temat Konwencji o Prawach Dziecka, jej założeń i zasad. Treści praw przedstawiono przy pomocy utworów wierszowanych i piosenek, które łatwiej zrozumieć młodszym dzieciom.

W drugiej części przedstawienia aktorzy wcielili się różne w postacie ze znanych bajek, by dosadnie uzmysłowić widzom w jaki sposób ich prawa mogą być naruszone i w jaki sposób powinni rozwiązać tę niekomfortową sytuację. Przez parodię treści bajki Czerwonego Kapturka zaprezentowano słuchaczom, że mają prawo do informacji, które Wilk nie zbyt prawdziwie udzielił, a przede wszystkim, że mają prawo do życia!.

Po spotkaniu uczniowie na pewno umieją wymienić kilka podstawowych praw dziecka,  wytłumaczyć co one oznaczają, rozpoznać, kiedy prawa dziecka są naruszane i są świadomi swoich praw i obowiązków. Rozumieją też prawo innych ludzi do posiadania praw, wiedzą, że powinni przeciwstawiać się przemocy i do kogo mogą się zwrócić o pomoc w potrzebie.

M. Kobryń