Wyjazd do Planetarium

A jednak się kręci!

W dniu 13.11.2012 uczniowie klas VI wyjechali na wycieczkę przedmiotową z przyrody do Chorzowa. Celem wycieczki, zorganizowanej przez nauczycielkę przyrody, panią Mirosławę Teresiak,  była lekcja w Planetarium Śląskim „ A jednak się kręci”.

Uczniowie mogli w przeciągu dwóch godzin zobaczyć jakie są konsekwencje ruchu wirowego i obiegowego Ziemi, jak zmienia się niebo nocą w różnych porach roku, jak wygląda Ziemia widziana z kosmosu oraz jakie warunki panują na innych planetach. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Obserwatorium Astronomicznego, gdzie uczniowie zapoznali się z zasadą działania największej w Polsce lunety. Z obserwatorium uczestnicy wycieczki udali się na zajęcia do meteorologicznego Stacji Klimatyczno- Meteorologicznej, gdzie zapoznawali się z zasadami pomiarów składników pogody, a następnie zobaczyli jak takich pomiarów dokonuje się w ogródku meteorologicznym.

M. Teresiak