Uroczystość Pasowania na Czytelnika

Nalot moli... książkowych!

Na 25 października 2012 r., zaplanowano Uroczystość Pasowania na Czytelnika pierwszoklasistów szkoły podstawowej w Nędzy. Wybór daty nie jest przypadkowy, bowiem październik jest Miesiącem Bibliotek Szkolnych.

Członkinie kółka bibliotecznego, uczennice klas Va i IVb pod opieką bibliotekarki Marii Kobryń, przygotowały ciekawą inscenizację, która była wprowadzeniem do części zasadniczej, czyli pasowania pierwszaków na czytelnika. Aktorki, poprzebierane za mole książkowe, książki czyste i zniszczone i krasnala, zachęcały do czytania oraz utrwalały pierwszoklasistom zasady obchodzenia się z książkami.

Uczniowie klas pierwszych nie byli tylko biernymi widzami, ale poprzez zadawanie im pytań przez prowadzące, mogli aktywnie uczestniczyć w przedstawieniu. Bardzo chętnie odpowiadali na zagadki związane z bohaterami bajek czy z poszanowaniem książki. Nie kryli również radości otrzymując pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki.

Kulminacją uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów. Przyrzekali, że będą czytać i szanować książki. Bibliotekarka kolejno wyczytywała uczniów , a pani dyrektor Maria Czerwińska pasowała dotykając ich ramienia książką.

Na zakończenie wizyty w bibliotece wszyscy uczniowie mogli wypożyczyć książki. Dla pierwszoklasistów ten dzień był pełen wrażeń i zapewne przeżycia związane z uroczystością na długo zostaną w ich pamięci. Mamy nadzieję, że będą wiernymi czytelnikami biblioteki szkolnej.

M. Kobryń