„ŚLĄSK, KRAINA WIELU KULTUR”

Niezwykle egzotyczni goście w szkole w Nędzy

19 czerwca gościliśmy w naszej szkole grupę taneczną PENFOLK. z Istambułu (Turcja). Tancerze przyjechali wraz ze swoimi opiekunami do Raciborza, aby uczestniczyć w przedsięwzięciu „Śląsk, kraina wielu kultur” zorganizowanym po raz kolejny przez Stowarzyszenie Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło” oraz przez Miasto Racibórz.

Koncert w Nędzy został zaplanowany jako jeden z ich występów podczas trasy koncertowej w Polsce.

Na występ zostali zaproszeni wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami. Na widowni zasiadła również Pani Wójt Anna Iskała,  rodzice, mieszkańcy Nędzy. Towarzyszącą grupą taneczną była grupa mażoretek (Arabeska I i Arabeska II) oraz grupa folklorystyczna „Łężczok” z  Zawady Książęcej.

„Publiczność reagowała bardzo żywo, co jest bardzo ważne dla występujących” powiedziała Pani Aldona Krupa-Gawron – inicjatorka  oraz prezes Stowarzyszenia „Źródło”. Na koniec koncertu wytworzyła się prawdziwa swojska atmosfera, kiedy tancerze oraz muzycy z Turcji zaprosili do tańca naszych uczniów. Wspólnie nauczyli się ich tańca narodowego. Po występie można było zauważyć, kto z naszych uczniów pokonał barierę językową i posługując się językiem angielskim poznał nowych zagranicznych kolegów i koleżanki. Mistrzyniami w pokonywaniu własnego lęku okazały się uczennice najstarszych klas, które uległy tureckiemu urokowi.

Dziewczyny z grupy mażoretkowej pokazały doskonałe układy taneczne do muzyki z różnych stron świata. Widać było, że mają za sobą godziny prób i treningów. Jednak uśmiechy na ich twarzach potwierdzały to, że robią to wszystko z miłości do tańca. Arabeski mają na swym koncie wiele sukcesów. Jednym z najświeższych jest tytuł II Wicemistrz Polski w tańcu w pomponami w Opolu. Do grup tanecznych należą uczennice naszej szkoły: Daria Rymarska, Patrycja Paris, Wiktoria Tworuszka, Ismena Groborz, Agata Paprotna, Olivia Beer, Patrycja Groborz, Maja Rymarska, Katarzyna Łabińska, Natalia Grycman, Aneta Bluszcz, Aniela Brauner, Kinga Mika..

Grupa Łężczok istnieje już dłużej, bo 15 lat. Ma na swym koncie wiele sukcesów. Ostatnim sukcesem jest I. Miejsce podczas Festiwalu Zespołów Mniejszościowych na Górze Św.Anny. Do nich należą również uczniowie naszej szkoły: Denis Szczęsny, Aniela Brauner, Aneta Bluszcz, Kasia Łabińska i inni.  Grupa zaprezentowała fragmenty różnych tańców tyrolskich.

Choreografem grup „Arabeska” i „Łężczok” jest Pani Aldona Krupa-Gawron. Podczas koncertu autorka ich sukcesu była bardzo dumna ze swoich podopiecznych. Menadżerem grup jest Pani Weronika Riemel, która podczas naszego koncertu czuwała nad stroną muzyczną. Dziękujemy Panu Mieczysławowi Drożdżowi za opanowanie sprzętu i szybką zmianę płyt!

Po koncercie uczniowie z Turcji udali się z Panią Anią Wojtek zwiedzać szkołę – mamy się czym chwalić. Starsi goście udali się na słodki poczęstunek i kawkę. Młodzież zaproszona została przez Panią Izabelę Pielczyk na zajęcia języka angielsko-polskiego. Pani Iza świetnie poradziła sobie z prowadzeniem lekcji na zasadzie – po angielsku do pani tłumacz, pani tłumacz przekazywała uczniom treści po turecku i z powrotem.. Udało się jej nauczyć naszych gości podstawowych zwrotów z języka polskiego oraz np. „Jak się masz?”.  Młodzież była zachwycona przygotowanymi prezentacjami. Jeden z chłopców śpiewał część piosenki „Polska, bielo-czerwoni” ulegając atmosferze  EURO 2012. Przez spotkanie dowiedzieliśmy się np. że Turcy nie lubią lukru i przez co naszych pączków, zaś uwielbiają ciasto z galaretką i truskawkami. O sprawy kulinarne zadbała niezastąpiona Pani Ewelina Tworuszka – mama jednej z mażoretek.

Koncert pozostawił po sobie same miłe wspomnienia - pokazał kulturę innego kraju, można było nawiązać nowe znajomości, pochwalić się znajomością języka angielskiego lub dojść do wniosku, że trzeba ten język podszkolić.

Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym. Aplauz publiczności oraz „Thank you” z tureckim akcentem jest największym podziękowaniem.

Moim skromnym zdaniem występ wprowadził wszystkich w prawdziwy nastrój wakacyjno-urlopowy! Ale nie martwmy się, jeszcze tylko kilka razy przyjdziemy do szkoły i wakacje.

Grycman Anita

Zobacz fragmenty: