Odwiedziny Piłsudskiego w Nędzy!

Uroczyste obchody 100-lecia odzyskania niepodległości
w Szkole Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Nędzy

9 listopada 2018 r. o godzinie 9.00 rozpoczęło się wielkie świętowanie w szkole w Nędzy z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uczniowie klas I i II rozdali przygotowane przez siebie kotyliony, a klasy VII poczęstowały całą społeczność szkolną upieczonymi przez siebie babeczkami - zgodnie ze staropolską recepturą.
O godzinie 9.45 cała szkoła spotkała się na sali gimnastycznej, gdzie odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez panią Brygidę Szczepanik – nauczycielkę historii. Przedstawienie urozmaicone było licznymi pieśniami patriotycznymi, wierszami sławnych pisarzy oraz filmem przedstawiającym krótką historię rozdartej Polski.

Kolejnym punktem obchodów było wyjście na szkolne boisko i utworzenie, dla NIEPODLEGŁEJ, liczby 100 w barwach flagi narodowej. Cyfry uformowali ubrani na czerwono uczniowie klas I,II i IV, którzy w rękach trzymali czerwone baloniki.
Uczniowie klas starszych ubrani w białe koszule utworzyli kontur granic naszego kraju.

O godzinie 11.11 cała społeczność uczniowska oraz nauczyciele uroczyście zaśpiewali hymn narodowy i tym samym przystąpili do bicia ,,Rekordu dla Niepodległej”.
Śpiewany z całego serca dla Niepodległej hymn głośno rozbrzmiewał na wszystkie strony naszej wioski.
Po tej wyjątkowej i wzruszającej chwili nastąpił przemarsz za jadącym na koniu Marszałkiem Piłsudskim, który odwiedził uczniów ze szkoły w Nędzy.
Zarówno uczniowie jak i nauczyciele mieli okazję wysłuchać, w trakcie przemarszu, przemówienia Józefa Piłsudskiego.
W skupieniu i ciszy wszyscy wsłuchiwali się w ważne słowa Marszałka.

Zwieńczeniem obchodów było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, które odbyło się – po powrocie z przemarszu – na sali gimnastycznej.
Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie słowa i melodie znanych pieśni, które odegrały ważną rolę w historii Polski.

Dzień upamiętniający obchody na pewno długo pozostanie w sercach uczniów SP w Nędzy.