Śląsk – moja mała ojczyzna

W związku z obchodami 100-lecia Odzyskania Niepodległości klasy VI postanowiły udać się na wycieczkę do stolicy Śląska – Katowic, by tam szukać śladów polskości.

Uczniowie zwiedzili Muzeum Śląskie, gdzie interaktywne tablice, tematyczne wystawy, ciekawe eksponaty i miła pani przewodnik przybliżyły im historię naszego regionu, jego bogate dziedzictwo i kulturę.

Następnie uczestnicy wycieczki przeszli ulicami miasta do siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. W tym nowoczesnym budynku uczniowie podziwiali salę koncertową na 1,8 tysięcy miejsc. Wspaniała akustyka, szlachetne drewno i imponujące wnętrze zrobiły na uczniach ogromne wrażenie.

Następnie wycieczka cofnęła się w czasie, a to za sprawą wizyty na osiedlu Nikiszowiec. Ceglane budynki z czerwonymi okiennicami były świadkami niejednej ciekawej historii, której nasi uczniowie słuchali z zainteresowaniem. Na osiedlu uczestnicy zwiedzili także muzeum, gdzie zobaczyli stare mieszkanie w familoku.

Wycieczka, mimo niesprzyjającej aury, była udana. Uczniowie poznali wiele ważnych faktów, istotnych nie tylko dla historii naszego regionu, ale przede wszystkim dla Polski, z którą Śląsk jest od wieków nierozerwalnie złączony.

I. Pielczyk