Wyjazd naszych uczniów do Zella-Mehlis w Niemczech (wymiania polsko-niemiecka) 16-22.09.2018r.

Nasza szkoła już od 10 lat współpracuje ze szkołą w Zella-Mehlis w Niemczech (Turyngia). Współpraca polega na organizowaniu wymiany uczniów. W kwietniu gościliśmy w Nędzy grupę z Niemiec, we wrześniu nadszedł czas na rewizytę w Niemczech.

W niedzielę rano, 16. września spotkaliśmy się na parkingu w Nędzy i po załadowaniu bagaży ruszyliśmy do Niemiec. Podróż odbyła się w bardzo miłej atmosferze i po 10 godzinach dotarliśmy do Zella-Mehlis.

Następnego dnia o 8.30 spotkaliśmy się w szkole, gdzie specjalnie dla nas zaśpiewał chór szkolny. Zostaliśmy przywitani przez panią Dyrektor, zaśpiewaliśmy hymn unii europejskiej w języku niemieckim i polskim. Później zwiedziliśmy szkołę, która przeszła kompletną metamorfozę. W ciągu ostatnich trzech lat wyremontowano jej pomieszczenia, korytarze, na klatce schodowej znajduje się winda. Spędziliśmy czas na podwórzu szkolnym podczas długiej przerwy, gdzie muszą przebywać wszyscy uczniowie, niezależnie od pogody. Po obiedzie w szkolnej stołówce poszliśmy na spacer do miejscowego oceanarium. Można było tam zobaczyć prawdziwego rekina, krokodyle i różne inne ciekawe gatunki ryb. Kolejną atrakcją dnia była wędrówka górska na górę Ruppberg, gdzie na samym szczycie czekały na nas upieczone kiełbaski – Bratwurst.

We wtorek pojechaliśmy do przepięknego miasteczka powiatowego Schmaldalden. Mogliśmy tam podziwiać budynki w stylu szachulcowym, zwiedzić zamek, zjeść pyszne lody. Jednak najlepsze było później – zwiedzaliśmy fabrykę czekoladek VIBA. Uczniowie mogli wypróbować swoich umiejętności cukierniczych i wykonać czekoladki i lizaki z czekolady. Oczekując na wejście mogliśmy korzystać z fontanny czekolady i delektować się do woli!

Środa to dzień sportowo-artystyczny. Pojechaliśmy do Oberhof, gdzie zwiedzaliśmy miejsca w których uprawia się sporty zimowe: skocznię, tor saneczkowy, halę zimową ze sztucznym śniegiem do trenowania biegów na nartach. Mogliśmy spróbować strzelania z prawdziwego karabinku biathlonowego. Wśród naszych uczniów mamy prawdziwych mistrzów! Dodatkowo tego dnia mogliśmy zobaczyć, jak wykonuje się ozdoby szklane, np. bombki. Każdy uczeń samodzielnie „wyprodukował” ozdobę dla siebie, którą mógł według uznania przyozdobić i zabrać do domu.

W czwartek pojechaliśmy na wycieczkę do Erfurtu: zwiedziliśmy miasto, katedrę, mogliśmy zrobić drobne zakupy, oraz wziąć udział w grze miejskiej. Cały dzień upłynął we wspaniałej atmosferze.

Piątek to czas na wspólne zabawy i działania kreatywno-artystyczne w Miejskim Centrum Kultury. Wieczorem spotkaliśmy się wspólnie z rodzicami i nauczycielami na zakończenie pobytu w Zella-Mehlis. Przy bogato zastawionym stole nadszedł czas na podsumowania, rozmowy i obejrzenie filmu.

Cały tydzień bardzo szybko minął, dopisywała przepiękna pogoda. Na szczególne uznanie zasługuje zachowanie uczniów – jesteśmy dumni mając taką młodzież! Czego nasi uczestnicy się nauczyli? Z pewnością odwagi (nowe miejsce, nowi ludzie), samodzielności (dom aż 700 km stąd!), języka (...nie tylko niemieckiego), szerszego patrzenia na świat, tolerancji. Szczególne podziękowania kierujemy do rodziców za umożliwienie swoim dzieciom udziału w wymianie, nauczycielom i Dyrekcji szkoły za pomoc w organizacji. Dodatkowo dziękujemy pani Małgorzacie Kozielskiej za aktywny udział w projekcie. Dziękujemy Pani Wójt Annie Iskała za wsparcie finansowe i pomoc.

W projekcie wzięli udział: Wiktoria Gatnar, Wiktoria Wałach. Małgorzata Jezusek, Marlena Jurkowska, Paulina Szenk, Magdalena Kunicka, Julia Wojtek, Martyna Żurek, Jakub Stokłosa, Sabina Przybyła, Milena Piechula, Maurycy Kot.

Projekt jest współfinansowany przez: Urząd Gminy w Nędzy, Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie, rodziców uczestników.

Anita Grycman,