NOC BIBLIOTEK 2018

Tymczasem nocą w bibliotece w Nędzy

,,Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie - w każdym razie wygra." /H.Sienkiewicz/

Z piątku na sobotę - z 8 na 9 czerwca - uczniowie klas IV-VII spotkali się w szkolnej biblotece w Nędzy, by przeżyć niezwykłą noc z książkami.

Włączając się w ogólnopolską nocną akcję promujemy czytelnictwo oraz bibliotekę jako miejsce przyjazne młodemu człowiekowi i także, w którym można się świetnie bawić. Uczestnictwo w tak dużej ogólnokrajowej imprezie to prestiż dla szkolnej biblioteki oraz możliwość pokazania jej z tej aktywnej strony.

Pierwszym punktem programu było odnalezienie klucza w zabawie typu escape room. Biblioteka była wypełniona zagadkami ze znajomości noweli H. Sienkiewicza „Latarnik”. Zabawa wzbudziła wiele emocji – uczniowie pracowali w dwóch grupach dziesięcioosobowych by złamać szyfr i wydostać się z pomieszczenia biblioteki. Po ponad godzinie świetnej gry – udało się!

Następnie była zabawa typu kalambury. Hasła i zbliżone zasady pochodziły z dobrze wszystkim znanej gry Tabu.

Później przyszedł czas na twórcze tworzenie swoich historii/opowiadań. Na podstawie kolejno wylosowanych haseł – z użyciem kostek story cube – uczestnicy budowali fabułę. Pomysły spisano w formie książeczek z wykorzystaniem stron storyjumper.com i storybird.com. Kreatywność uczniowska nie miała końca!

Niezwykła noc urozmaicona była zabawami twórczymi z papieru i dostępnych materiałów plastycznych. Uczestnicy wymyślali gry planszowe, nt. największych, najciekawszych i najstarszych bibliotek świata. Planszówki wyszły ciekawie, a czas spędzony nad ich stworzeniem, wymagał od uczniów zaangażowania, wiedzy, pomysłowości i dobrego humoru. Powstały tak zaskakująco fajne rzeczy, tak innowacyjne regulaminy gier, że twórcy sami od razu chcieli w nie grać! I to w środku nocy!

Ale to nie koniec wrażeń. Choć noc trwała już długo, to już kolejny punkt harmonogramu zaplanowanego niósł kolejne wyzwania! A uczestnicy wytrwale im stawiali czoła. Kolejną akcją było odgrywanie ról w teatrzyku kukiełkowym. przez uczestników spotkania wg ułożonego przez siebie scenariusza do ulubionych książek. Żeby nie było zbyt prosto to i kukiełki trzeba było sobie przygotować. Świt przywitaliśmy wystąpieniami na scenie. I mimo niewyspania wystąpienia były wspaniałe i pasjonujące!

I tak zabawy trwały do białego rana. Kalambury, teatrzyki kukiełkowe, dyskusje o książkach, opowieści o duchach i inne atrakcje bawiły uczestników obecnych w bibliotece w tę nietypową noc. Zadania często wymagały od zebranych kreatywności i zaangażowania, ale pomysłowości nie zabrakło.

I – choć niewyspani – wszyscy wrócili z uśmiechem do domu.

Dziękuję Pani Kornelii Czogalik za wielką pomoc w organizacji akcji!

Maria Kobryń