Dzień Świętego Marcina – Martinstag – w naszej szkole

11 listopada przypada Dzień Świętego Marcina. Uczniowie naszej szkoły, którzy uczą się języka niemieckiego mniejszości narodowej już na lekcjach mogli się dowiedzieć w jaki sposób jest ten dzień świętowany w krajach niemieckojęzycznych. Śpiewaliśmy piosenki, przygotowywaliśmy lampiony.

Święty Marcin był rzymskim legionistą, który według legendy podzielił się płaszczem z żebrakiem siedzącym u bram miasta. W późniejszym życiu, gdy został zakonnikiem miał być mianowany biskupem. Nie chciał przyjąć tej nominacji i schował się przed wysłannikami rzymskimi, wydały go głośno gęgające gęsi.

13 listopada do naszej szkoły zawitał sam Święty Marcin, w którego rolę wcielił się Pan Roman Syrnik. Koń o imieniu Laguna odegrał swoją rolę również wspaniale! Już z samego rana wszyscy uczniowie zostali poczęstowani rogalikami, które ufundowała nam Rada Rodziców naszej szkoły. Były przepyszne! O 10.45 przy dźwiękach muzyki ruszyliśmy w orszaku świętomarcińskim na naszym placu szkolnym. Dzieci śpiewały piosenki, trzymały latarenki. Uczniowie mogli zobaczyć scenkę dzielenia się czerwonym płaszczem św. Marcina z żebrakiem. Tę rolę odegrał profesjonalnie Szymon Grycman.

Dziękujemy grupie młodzieży z radiowęzła na czele z panem Lincnerem za profesjonalne przygotowanie sprzętu.

Na to święto przygotowujemy się co roku bardzo szczególnie, ponieważ jest to wyjątkowy dzień symbolicznego pokazania dzieciom, że dzielenie się czymś dobrym jest nadrzędną wartością od setek lat.

Germanistki – Anita Grycman, Monika Sosna, Aleksandra Nieć