„CZYTAM Z KLASĄ – lekturki spod chmurki”

Klasy III przystąpiły do realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego skierowanego dla uczniów klas I-III „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”.

Program ten ma na celu:

• rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej

• rozwijanie aktywności czytelniczej

• doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania

• zachęcanie rodziców do czytania dzieciom

• integracja zespołu klasowego

• współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i za granicą.

W tym roku tematem przewodnim programu jest ekologia i z tego kręgu wybierane są lektury do realizacji poszczególnych modułów.

Moduł pierwszy – jesienny trwający do 21 grudnia skupił się na drzewach, a przede wszystkim na tym, aby uświadomić dzieciom, jakie dobro dzięki drzewom gości na naszej planecie. Obejmował następujące lektury: „Kapelusz Pani Wrony”, „Drzewo życzeń”, „Drzewo do samego nieba”, „Babcia na jabłoni”, „O czym szumią drzewa”. Klasy trzecie zrealizowały „Kapelusz Pani Wrony”. W ramach tego modułu wykonaliśmy drzewo czytelnicze, przygotowaliśmy plakat promujący czytelnictwo, wypełniliśmy nasze lekturniki.

Moduł drugi – zimowy trwający do 21 lutego skupił uwagę wokół zimy. Obejmował lektury: „Zima Muminków”, „Zaczarowana zagroda”, „Baśnie”, „Zimowe przygody jeżyka spod jabłoni”, „Zagubiona w śniegu”. W ramach tego modułu dzieci przygotowały prace recyklingowe. Klasa III a wybrała „Królową śniegu”, a klasa III b „Zaczarowaną zagrodę”. Zajęcia poświęcone „Zaczarowanej zagrodzie” przygotowała dla nas pani bibliotekarka Maria Kobryń. Na zajęciach dzieci zapoznały się z treścią lektury, poznały pingwiny i ich środowisko życia oraz poznały wiele innych ciekawostek.

Przed nami realizacja trzeciego modułu. Już niebawem.

Anna Neuhof

Agnieszka Grzybowska