Lekcje z Fajniakami i nagrody dla pierwszoklasistów!

Troska o środowisko naturalne jest bardzo ważna. Wszyscy wiedzą, że dobre nawyki ekologiczne warto wpajać już od najmłodszych lat, dlatego nie trzeba było nakłaniać naszych uczniów do udziału w nowym ogólnopolskim programie edukacyjnym i konkursie skierowanym do do klas I-III "Szkolne przygody Gangu Fajniaków". Łącznie do konkursu przystąpiło 2144 placówek i zostało przesłanych aż 6999 prac!

Zadanie konkursowe polegało na przeprowadzeniu zajęć dotyczących wybranego żywiołu na podstawie scenariuszy i materiałów edukacyjnych dostępnych na stronie programu, udokumentowaniu i opisaniu tych zajęć oraz przesłaniu indywidualnych prac plastycznych dzieci inspirowanych wybranym żywiołem. Klasa Ia zdobyła aż trzy wyróżnienia w kategorii: Powietrze, Woda i Ogień.

Lekcje z Fajniakami miały przede wszystkim praktyczny charakter, dlatego materiały edukacyjne - scenariusze do zajęć, audiobooki i video z przykładowymi doświadczeniami - dały dzieciom pole do wykazania się kreatywnością i własną inicjatywą. "Fajniaki" pokazały dzieciom magię natury, ucząc wrażliwości ekologicznej i troski o środowisko każdego dnia. Były one doskonałą okazją do urozmaicenia nauki o przyrodzie poprzez zabawę, a także pomogły zaszczepić pasję do ekologii i samodzielnego odkrywania magii natury. Materiały edukacyjne zostały podzielone na cztery filary tematyczne, czyli żywioły ognia, wody, ziemi i powietrza.

Klasa Ia i IIIa wzięły udział w zajęciach o wszystkich czterech filarach tematycznych i w konkursie towarzyszącym programowi. Odbyli cykl zajęć - podróż do Ekozakątka, wcielili się w role detektywów, naukowców i ekologów. Znakomicie poradzili sobie z samodzielną segregacją śmieci, z uwagą wysłuchali szeregu opowiadań, podjęli ciekawe dyskusje na temat ochrony środowiska i wykonali znakomite prace plastyczne inspirowane czterema żywiołami.

Pierwszoklasistom gratulujemy sukcesu, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za ogromne zaangażowanie. Dla naszej Planety wszyscy jesteśmy zwycięzcami!

Sylwia Linek