Klasowa i teatralna inscenizacja "Dziadów" A. Mickiewicza

Listopad to czas zadumy i refleksji nad przemijającym życiem. To także czas na rozmowy na temat przemijania, świata nadprzyrodzonego, śmierci i życia w innym wymiarze duchowym.

Okres Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego zbiegł się w tym roku z czasem omówienia obowiązkowej lektury A. Mickiewicza pt. "Dziady"cz. II. Zaraz po przeczytaniu dramatu 31 października klasy siódme, pod opieką polonistek oraz pani I. Pielczyk i pani M. Kobryń,wybrałysię na adaptację teatralną dzieła A. Mickiewicza w reż. A. Kasprzyk. Inscenizacja odbyła się w Teatrze Ziemi Rybnickiej i wywarła na uczniach pozytywne wrażenie. Siódmoklasiści mieli możliwość porównania dzieła literackiego ze sztuką. Ponadto uczniowie przypomnieli sobie terminologię związaną z teatrem i mieli okazję podziwiać doskonałą grę aktorów Teatru "Cracovia". Ciekawa scenografia oraz muzyka z pewnością oddały nastrój obrządku pogańskich dziadów.

Natomiast 5 listopada uczniowie klasy VIIa przedstawili w szkolnej auli klasową inscenizację dramatu A. Mickiewicza. Scenografia przygotowana przez siódmoklasistów doskonale współgrała z nastrojem dziadów: były jesienne liście, świece i znicze. Czytanie utworu z podziałem na role sprawiło, że uczniowie poczuli dreszcz emocji.

Mamy nadzieję, że lektura A. Mickiewicza zostanie dobrze zapamiętana przez uczniów.

Iwona Tomiczek