Kiedyś Twoje dziecko...

Kiedyś Twoje dziecko rozwinie skrzydła, od Ciebie zależy czy będzie latać.

Fundacja Rodzice Przyszłości prowadzi kampanię społeczną, która zwraca uwagę na zjawisko przemocy emocjonalnej wobec dzieci. Do szóstego roku życia dzieci bezkrytycznie przyjmują świat przedstawiony przez rodziców i wychowawców. Wskazuje rodzicom oraz wszystkim tym, którzy zajmują się dziećmi, jak wielkie znaczenie ma sposób porozumiewania się z dzieckiem, przekazywania mu informacji, poleceń i opisywanie świata.

Przemoc emocjonalna najczęściej nie jest świadomym działaniem rodziców.

Najczęściej stosowane są formy presji emocjonalnej (zwłaszcza słowne wypowiedzi) , które powodują jego napięcie emocjonalne,  złe samopoczucie, fałszywe przekonania na swój temat, niekorzystny obraz własnej osoby, pesymistyczne myślenie i negatywne wyobrażenie przyszłości.

Negatywne opinie i komentarze (destruktywna krytyka) na temat tego co zrobiło lub robi dziecko, wygłaszane wprost do dziecka lub do innych osób w obecności dziecka , przybierające formę agresji -„ nic nie potrafisz, do niczego się nie nadajesz”, „ ty kretynie, głupku, „ ty sieroto ” , „ty gapo, niedojdo jedna”, „fujara z niego”,” on zawsze wszystko popsuje”, „sił już do niego nie mam taki tępy”, „kto by takiego lubił, chciał”.

Niewłaściwe zachowania rodziców:

1. Przedrzeźnianie dziecka, wyśmiewanie się, używanie obraźliwej formy imienia dziecka

np. „ Ewa spadła z drzewa”, „ Pan sralimajtki”,”zafajdaniec”, „zlodziejskie nasienie”, „czarnuch”, „zarzyganiec”, „siusimajtek”, „rudzielec”, „grubas”, „nieudacznik”.

2. Sugerowanie, że zachowanie dziecka będzie przyczyną nieszczęścia, choroby lub śmierci rodzica (szantaż emocjonalny)

„wpędzisz mnie do grobu” , „chcesz mnie wykończyć!”, „ mamusia umrze jak tego nie zrobisz”, „przez ciebie dostanę zawału serca” , „ chyba trafię do wariatkowa, oszaleje”, „zobaczysz jak będziesz śpiewał jak mnie zabraknie”.

3. Straszenie dziecka ,zapowiedź surowej kary – „rób tak dalej a zobaczysz…”, „ ja ci gnojku pokażę”, „zaraz zobaczysz co będzie”, „ojciec przyjdzie z pracy to ruski miesiąc popamiętasz”, „przyjdzie Baba Jaga i ciebie zabierze”.

1. Negatywne wyrocznie(przepowiednie) i porównania – „tu mi kaktus wyrośnie jak ci się uda”, „on ma dwie lewe ręce-nic z niego nie będzie”.

Zachęcam do obejrzenia:

M. Bajak