Czytamy przez radiowęzeł

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy  Polskiej Izby Książki w 2001r. Wszyscy doskonale wiemy, jaki wpływ na rozwój dziecka ma czytanie na głos. Dzięki literaturze wzbogacamy słownictwo, pogłębiamy wiedzę, uczymy się słuchać, poprawiamy naszą zdolność koncentracji, poznajemy świat i rozwijamy zainteresowania.

Uczniowie naszej szkoły, pod opieką nauczycieli języka polskiego i przy współpracy pana Rafała Lincnera, włączyli się w obchody tego święta.  29 września na trzech pierwszych lekcjach odbyło sie krótkie, dziesięciominutowe głośne czytanie tekstów literackich przez radiowęzeł. Zaprezentowano podstawy kultury europejskiej: mitologię grecką oraz Biblię.  Czytanie zakończono współczesną literaturą młodzieżową, która poruszała problemy sercowe nastolatków.

Na pierwszej lekcji uczennice klas piątych: Oliwia Tomala, Klara Koletzko, Aneta Knura, Zosia Kalemba i Kinga Morcinek  głośno przeczytały fragment Biblii. Natomiast na kolejnych zajęciach starsze dziewczęta zaciekawiły nas odczytaniem części mitologii. Magda Kunicka przeczytała fragment mitu o Syzyfie, a Ada Łozowy i Patrycja Paszenda zaprezentowały urywek "Przygód Odyseusza".

Ostatnie głośne czytanie należało do najmłodszych uczniów. Dominika Grycman, Emilia Płotek, Marta Tkocz i Mateusz Paris przeczytali fragment tekstu literackiego P. Beręsewicza pt.:"Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek".

Obchody Dnia Głośnego Czytania przebiegły w miłej atmosferze. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali czytanych tekstów i już pytają, kiedy będzie następna taka akcja!

I. Tomiczek