Międzynarodowy Dzień Kropki w naszej szkole

ŚWIĘTO KROPKI NA LEKCJACH JĘZYKA POLSKIEGO
I WYCHOWANIA DO ŻYCIA W RODZINIE

Mamy talent. I KROPKA!

,,Talent to tylko wielka cierpliwość."

France Anatol

15 września 2017 r. nauczyciele zespołu humanistycznego, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki, wykazali się pomysłowością i kreatywnością w prowadzeniu zajęć.
Na każdej lekcji nawiązywano do symboliki kropki. Młodsi uczniowie koncentrowali się przez chwilę w klasie na czarnym punkcie, aby następnie z zapałem rywalizować ze sobą o zdobycie "Złotej Kropki" za bezbłędne wstawienie kropek w tekście literackim.

I. Tomiczek

Zajęcia języka polskiego w klasach gimnazjalnych rozpoczęły się od obejrzenia wspaniałego filmu Włodka Markowicza ,,Kropki” ( https://www.youtube.com/watch?v=O6UBkXLN4PI ). Później uczniowie próbowali odpowiedzieć na pytania: czym są kropki?, Po co nam one w życiu?
Po burzy mózgów i krótkiej refleksji nastąpił kolejny etap zajęć.
Gimnazjaliści tłumaczyli teksty za pomocą alfabetu Braillea. Oprócz tego, wykorzystując przygotowane kody QR, uczniowie mieli możliwość pobawić się puzzlami oraz translatorem.

Dla tych, którzy chcieli się trochę zrelaksować, nauczyciel przygotował mendale oraz teksty, które nie zawierały znaków interpunkcyjnych. Zadaniem było wstawienie kropek, które całkowicie odmieniły sens utworu.

Podsumowaniem zajęć było zajrzenie do swojej wyobraźni i napisanie wiersza pt."Kropka".

Uczniowie, przekonani o swoich talentach, dołożyli wszelkich starań, by ich poezja była niczym filiżanka czekolady…

Na wychowaniu do życia w rodzinie uczniowie obejrzeli film pt. ,,The Dot” (https://www.youtube.com/watch?v=7CRNTbFRJZo)-  poznali małą bohaterkę Vashti, która nie wierzyła w swoje zdolności. Po krótkiej rozmowie uczniowie zaczęli pracę w grupach. Każdy mógł wg swojej kreatywności i pomysłowości stworzyć kropeczkową mamę, kropeczkowego tatę oraz dzieci. W ten sposób powstała KROPECZKOWA RODZINKA.

Poszczególne zespoły, z uśmiechem na twarzy, podziwiały swoje prace.
Uczniowie mieli również możliwość wykonania sobie zdjęcia w okrągłej ramce.

Na zakończenie wszyscy otrzymali uśmiechnięte buźki, które miały przypominać o radosnym DNIU KROPKI.

Pamiętajmy!
Mamy TALENTY. I KROPKA!