Uroczyste rozpoczęcie ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

KOLEJNY START W NOWY ROK SZKOLNY

4 września w szkołach ruszyło nowe. Nie ma już Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Nędzy. Jest Szkoła Podstawowa im Powstańców Śl. z oddziałami gimnazjalnymi. Tych ostatnich mamy u nas cztery – dwie klasy drugie i dwie pierwsze. A nowych – dwie siódme. Reszta mniej więcej bez zmian lub z pewnymi przetasowaniami. W takim składzie szkolna społeczność spotkała się w poniedziałkowy poranek w sali gimnastycznej, w uroczystym nastroju, zaczynając od hymnu narodowego i oddania honorów sztandarowi szkoły.

Pani dyrektor Maria Czerwińska jak zwykle w zwięzłych i trafnych słowach powitała zebranych, ze szczególnym, serdecznym, uwzględnieniem tych, którzy zasiedli w tym miejscu po raz pierwszy. O tym, jak wiele trzeba wytrwałości i pokory na drodze do prawdziwego mistrzostwa, pouczyły słuchaczy słowa chińskiej opowieści o chłopcu, który swą naukę szlifowania nefrytu rozpoczął, na polecenie mistrza, od na pozór nudnego trzymania w dłoni przez całe dnie kawałka skały, po to – jak się okazało – by po tygodniu rozpoznać szlachetny kamień już po pierwszym dotknięciu.

Po przedstawieniu mniej lub bardziej nowych nauczycieli-zastępców – pań S. Mietły (biblioteka) i A. Czogały (jęz. niemiecki) oraz pana M. Czogalika (jęz. polski) uhonorowano pedagogów obchodzących jubileusze pracy w zawodzie. Następnie zostały przedstawione składy nowo powstałych klas, przy czym wychowawcy wywoływali uczniów na środek, tak że wszyscy mogli zobaczyć każdy zespół w całej okazałości. Oczywiście, najbardziej owocne okazało się owo wyjście na środek dla pierwszaków, którzy wracali na miejsca uginając się pod ciężarem ogromnych tyt pełnych słodyczy.

Pierwszy w kolejnym roku dzień w szkole zwieńczyły spotkania w klasach z wychowawcami. Jedni z entuzjazmem, inni z ociąganiem, a wszyscy jeszcze z nutką żalu po wakacjach, ale też i z nowymi pomysłami oraz nadziejami rozpoczynamy kolejny etap drogi ku dojrzałości.

Kornelia Czogalik