Od ziarenka do bochenka

CYKL ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH DLA UCZNIÓW KLAS III

Aby zjeść chleb lub bułeczkę wystarczy pójść do sklepu i kupić pieczywo?! Tak dzieje się na co dzień, ale zanim zjemy pyszną kromkę, od ziarenka do bochenka długa droga i praca wielu ludzi. W dniach 19-22 września uczniowie klas trzecich SP przekonali się jak powstaje chleb, uczestnicząc w cyklu zajęć warsztatowych.

Wizyta w piekarni, spotkania z ciekawymi ludźmi, samodzielne przygotowanie wypieków uatrakcyjniło tradycyjne zajęcia z podręcznikiem.

Uczniowie zaczęli od zajęć praktycznych w klasie- rozpoznawania zbóż, rodzajów kasz i mąki. Mogli posmakować te produkty, które nie wymagają przetworzenia. Zajęcia kulinarne poprowadziła Pani Edyta Pala. Każdy przygotował swoją bułeczkę i spróbował udanych wypieków. Były też doświadczenia z drożdżami, dzięki którym uczniowie zrozumieli "dlaczego ciasto rośnie i skąd dziury w chlebie?". Dzięki uprzejmości pani Danieli Sass- klasy trzecie odwiedziły lokalną piekarnię. Ogromne piece i maszyny do wyrabiania ciast zrobiły duże wrażenie na uczniach. Piekarze podzielili się swoją wiedzą na temat wypieków i w interesujący sposób zapoznali nas z pracą w piekarni. Wszystkim zaangażowanym w projekt składamy podziękowania. To była ważna i ciekawa lekcja!

Sylwia Linek

Ewa Skatuła