Czytamy Quo vadis

GIMNAZJUM CZYTA NARODOWO

Narodowe czytanie odbyło się w naszym gimnazjum z lekkim opóźnieniem, ale za to przy stuprocentowej frekwencji. No cóż, trudno się spodziewać, aby cała gimnazjalna brać stawiła się na boisku szkolnym w sobotnie przedpołudnie na… czytanie książki. W dodatku lektury szkolnej. Obowiązkowej, z gwiazdką, czyli że do egzaminu. Bo „Quo vadis”, wybrane do tegorocznego czytania, taką właśnie lekturą jest.

Za to, jeśli urządzić wspólne czytanie na lekcjach, entuzjazm jest bez porównania żywszy, nawet gdy jedna z lekcji to godzina wychowawcza. Z tych to powodów akcja już drugi rok z rzędu odbywa się u nas jednego z pierwszych szkolnych dni.
Tym razem był to poniedziałek, 5 września, lekcje czwarta i piąta. Fragmenty trudnego, bądź co bądź, dzieła, bo to i temat poważny, i język nie na czasie, przedstawiali zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. Zaangażowano najstarszych, jako że książkę już „przerobili”, więc łatwiej im było wpisać się interpretacją głosową w jej klimat. Wybrano fragmenty kluczowe i sceny szczególnie poruszające lub znaczące. Prowadząca polonistka łączyła je w całość, streszczając opuszczane części, tak by słuchacze mogli wytworzyć sobie w miarę pełny obraz fabuły i problematyki. Czytanie z podziałem na role uatrakcyjniało przekaz. Pierwszy fragment, w ramach otwarcia, przeczytała osobiście pani dyrektor.
W nagrodę za pilne słuchanie końcowe sceny uczniowie mogli obejrzeć w wersji filmowej. Na przygotowaną prezentację nie starczyło, niestety czasu, ale co się odwlecze, to nie uciecze, okazja na pewno się znajdzie.
Tak więc narodowe czytanie w powoli zmierzającym do końca roku sienkiewiczowskim można zaliczyć do udanych gimnazjalnych wydarzeń. I – co najważniejsze – uczniowie pytani o opinię w tej sprawie również wystawili pozytywną ocenę.

K. Czogalik

Zobacz zdjęcia: